Yıldız ve Gezegen Arasındaki Farklar Madde Madde

306

Yıldız ve Gezegen Arasındaki Farklar Madde Madde - Yıldızlar ve Gezegenler Nasıl Ayırt Edilir - Yıldızlar ve Gezegenler Hakkında Bilgi
Yıldız ve Gezegen Arasındaki Farklar Madde Madde

Yıldız ve Gezegen Arasındaki Farklar Madde Madde

Yıldız ve Gezegen Arasındaki Farklar Madde Madde yazımız bu konuda bilgi almak isteyenler için yayınlandı, oldukça merak edilen bir konu. Yıldız Nedir, Gezegen Nedir, Yıldız ve Gezegen arasında ne fark var? sorusu için öncelikle, gezegen ve yıldız nedir onu anlayalım.

Gezegen Nedir?

Gezegen bir çekirdeği ve çekimi olan, bir yıldız etrafında yörünge ile dönen gök cismine denir.

Yıldız Nedir?

Çoğunlukla Hidrojen ve Helyumdan oluşan, yoğun ve karanlık uzay boşluğunda ışık saçan plazma gök cisimlerine verilen isimdir.

Yıldız ve Gezegen Arasındaki Farklar

* En önemli ve tahmin edilebilir fark takibi ışık saçabilmeleridir. Gezegenlerin ışık yansıtma ve üretme gibi bir özellikleri bulunmaz. Buna karşı, içerisindeki gazlar sayesinde ışık yayabilir. Bu yönden en büyük farkları bu sayılabilir.

* Yıldızlar olağanüstü bir gaz toplarıdır. İçerisindeki gaz yoğunluğu ve çok yüksek basınçlar sayesinde nükleer füzyon tepkimeleri dahi başlatabilir. İçerisindeki gazlar ve basınç sayesinde içerisinde sürekli bir tepkime olur ve bu tepkimeler yıldızın etrafında bir plazma oluşmasına sebep olur. Gezegen de ise böyle büyük tepkimeler ve basınçlar söz konusu değildir. Ayrıca Gezegenler daha katıdır.

* Yıldızlar sıcaklık olarak yüksek sıcaklıktadır. Gezegenler ise nispeten daha az sıcaklıktadır.

* Gezegenler sönmüş yıldız veya yıldız kalıntısı sayılabilir.

* Gezegenler dünyadan disk yuvarlak bir şekil gibi görünürken, Yıldızlar ise Dünyadan yanıp sönen bir nokta gibi görünürler.

* Yıldızlar kendi etrafında dönerken, Gezegenler hem kendi hemde Yıldızların etrafında dönerler.

* Yıldızlar devasa büyüklükteki gök cisimleridir. Hatta Güneş bir cüce yıldızdır. Gezegenler ise Yıldızlara göre çok küçüktür. Dünyadan bakıldığında Yıldızların küçük bir nokta gibi görünmesinin nedeni Dünyaya çok uzak olmasıdır. Hatta Dünyaya en yakın tek yıldız Güneştir. Diğer Gezegenlerin ise daha büyük gözükmesi yakın olması ile ilgilidir.

Görüldüğü gibi Yıldız ve Gezegen Arasındaki Farklar Madde Madde bu şekilde özetlenebilir. Tabi ki daha birçok yazılması gereken bilimsel detaylar da vardır, fakat en genel anlamda Yıldızlar ve Gezegenlerin Arasındaki Farklar böyle sıralanabilir.

BAŞARIYI ARTTIRAN MOTİVE EDEN SÖZLER

ELEKTRİK FATURASINI DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ


Yıldız ve Gezegen Arasındaki Farklar Madde Madde, Yıldızlar ve Gezegenler Nasıl Ayırt Edilir, Yıldızlar ve Gezegenler Hakkında Bilgi