Yılbaşı Çiçeği Kokina Nedir?

271

 

Yılbaşı Çiçeği Kokina Nedir?

Yılbaşı Çiçeği Kokina Nedir? yazımızdan herkese merhabalar! Bu yazımızda yılbaşı, Aralık ayı yaklaştıkça her yerde gördüğümüz yıbaşı çiçeği olarak bilinen Kokina çiçeği hakkında her detayı inceleyeceğiz!

 

Kokina Ne Zaman Çıkar?

Kalın kazakların çıktığı, havaların soğuduğu kış aylarını güzelleştiren, kırmızı çiçekleriyle ilham veren işte Kokina namı değer yılbaşı çiçeği. Yılın son aylarında neredeyse tüm dünyada özellikle Avrupa’da marketlerde ve pazarlar da dahi görmek mümkündür. Kırmızı çiçekleri ile dikkat çeker.

 

Yılbaşı Çiçeği Kokina Nedir? - Kokina Çiçeği Bakımı Nasıl Olur? - Kokina Çiçeği Nerede Yetişir?

 

 

Kokina Çiçeği Nedir?

Kokina çiçeği nedir dersek kuşkonmazgiller ailesine ait bir çiçektir. Kokina çiçeği ismini Kokoni yani kırmızı renginden alır. Bitkinin üzerinde kırmızı silcan adı verilen çiçekleri vardır. Bu çiçekler bitkiye kırmızı rengini verir. Ayrıca bambu sarardı ne yapmalıyım? yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Kokina Çiçeği Bakımı Nasıl Olur?

Kokina için en iyi bakım fiziksel şartların ideal olmasıdır. Serin ve aydınlık alanları sever. Yılın belli zamanlarına kadar dahi dayanıklı bir bitkidir.

 

Dekorasyon Olarak Kokina Çiçeği

Kokina çiçeği genelde evlerde dekorasyon amaçlı da kullanılabiliyor. En yaygın kullanımı vazo içinde kokina çiçeği yada akşam yemeğinde masa süsü olarak ve hatta düğünlerde de dekoratif olarak kullanılıyor.

 

Kokina Yılbaşı Çiçeği Fiyatları Ne Kadar?

Yılın son ayları ve yeniyıl geliyorken her yerde karşımıza çıkan kokina çiçeği genelde demet olarak satılır. Kokina çiçeği fiyatı 20 TL civarındadır.

 

Kokina Çiçeği Nerede Yetişir?

Avrupa’da ağırlıklı olarak yetişse de ülkemizde de kıyı kesimlerinde Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde yetişebilmektedir. Ağustos ayından Aralık itibariyle tamamen toplanacak hale gelir kışları ılıman geçen yerlerde tamamen toplanabilir. Ayrıca -20 dereceye kadar bile dayanlıklı bir bitkidir.

 

Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken nokta kokina çiçekleri evcil hayvanlar ve küçük çocuklar için zararlı olabilir.

 

Kokina Çiçeği Şans Getirir Mi?

Kokina çiçeği yılbaşında alırsa ve seneye kadar solmazsa, çürümezse çiçek sahibinin yeni bir ev alacağına dair bir inanış vardır. Aynı zamanda, yeniyıl ve yeni umutları temsil eden bu çiçek birçok kırmızı çiçği olduğu için bereket ve şans getirdiğine inanılır. Tabi ki inanmak size kalmış.
Çalı halinde de süs olarak evlerde, düğünlerde ve hatta hediye paketlerinde dahi kullanılır.

 

Kokina Çiçeği Nereden Satın Alınır?

Evinize bir buket veya çalı kokina çiçeği almak isterseniz Aralık ayında; dekorasyon marketlerinden, çiçekçilerden ve hatta süpermarketlerde bile satılıyor.

 

Yılbaşı Çiçeği Adı Nedir?

Yılbaşı çiçeği olarak bilinen çiçeğin adı kokina çiçeğidir.

 

Kokina Çiçeği Yapay Mı Gerçek Mi?

Kokina çiçeği yapay da olabilir gerçek de. Çalı halinde demet gibi satılan kokina canlı kokina çiçeğidir. Dekoratif olarak kokina çiçeği yapay olarak da kullanabilirsiniz.