WordPress Site Haritası Oluşturma

217

Sitemap Site Haritası Oluşturma - Site Haritası Nedir - Site Haritası Boş - Sitemap is empty - Sitemap is blank - Site Haritası Nasıl Oluşturulur
Site Haritası Nedir

WordPress Site Haritası Oluşturma

Sitemap Site Haritası Nedir?

WordPress Site Haritası Oluşturma, kendi sitesini kendi yapan, yada en azından arama motoru optimizasyonu (SEO) için kendisi uğraşan okuyucularımızın merak ettiği Seo için oldukça önemli olan bir xml dosyasıdır. Arama motorları örneğin googlebotlar sitenizde dolaşarak ve diğer tüm sitelerde dolaşarak onları kategorize eder, indeksler. Bu site haritası, sitenizdeki sayfaları, bağlantıları link şeklinde botlara bildirmek amaçlıdır. İşte buna XML Sitemap denir.

Sitenizde dolaşan botlar, sitenizi xml uzantılı bu site haritası yardımıyla daha hızlı indeksler siz bunun için botlara bir yol göstermiş olursunuz. Böylece, sitenizde hangi url daha önemli, hangi yol izlemeli, ne zaman güncellendi ve linklerin de sıralanması ile botlar tarafından siteniz daha hızlı indekslenir.

WordPress Sitemap Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

1. WordPress Site Haritası Oluşturma başlamak için öncelikle Google Search Console‘dan Google hesabınızla bir giriş yapmalısınız. Daha sonra aşağıdaki adımları takip etmelisiniz;

Sitemap Site Haritası Oluşturma - Site Haritası Nedir - Site Haritası Boş - Sitemap is empty - Sitemap is blank - Site Haritası Nasıl Oluşturulur
Site Haritası Nasıl Oluşturulur

Mülk Ekle kısmına sitenizi ekleyin.

⦁ Önerilen Yöntemler veya Alnternatif Yöntemler 1 veya daha fazla bir yöntem ile sitenizi doğrulamız gerekiyor. Tavsiyemiz birkaç yoldan doğrulamanızdır.

⦁ Meta Etiket Yöntemi ile verilen meta etiketi sitenizin header dosyasının içerisine head başlıkları arasına yapıştırmalısınız. Ama eğer temanıza güncelleme gelirse bu kısım eski haline dönebileceğinden tavsiyemiz, domainden de doğrulama yapmanızdır.

⦁ Daha sonra kırmızı doğrula butonuna tıkladığınızda Mülk yani siteniz doğrulanmıştır.

2. Bundan sonraki adımda ise bir SİTEMAP site haritası oluşturmak seçenekler de şu şekilde;

⦁ Popüler ve kullanıcı yorumları iyi, güvendiğiniz bir SEO eklentisi ile eklentiyi kurmak. Bu SEO eklentileri, sitemap oluşturabileceğiniz kısımlar sunar. XML uzantılı bu dosyanın oluşması için uygun ayarları SEO eklentisi içerisinde bulup, açık konuma getirmelisiniz. Daha sonra xml uzantılı site haritanızın URL adını öğrenebilirsiniz.

⦁ Bir WordPress kullanıcısı değilseniz eğer, online olarak bunu oluşturan siteler mevcuttur. Google arama kısmına sitemap generator olarak arattığınızda alternatifler mevcuttur. Bu gibi online tool sayesinde sitemap oluşturursunuz ve bu dosyayı bilgisayarınıza indirirsiniz. Bu dosyayı web sitenizin kök dizinine bu dosyayı indirerek kalıcı bir sitemap yaratabilirsiniz.

3. Site haritanızı Google Search Console > Tarama > Site Haritaları kısmına eklemek gerekiyor. Yani bunu Google’a kaydedip belirtmeniz gerekiyor. Web araçları Tarama kısmından Site Haritaları kısmına Site Haritası Ekle’ye tıklayıp buraya site harita Url ekleyebilirsiniz.

Ayrıca eğer WordPress kullanıyorsanız, Google Search Console ile Eklentinizi birbirine bağlayıp doğrulamanızı tavsiye ederiz. WordPress Site Haritası Oluşturma için önemlidir.

Web Sitem Sitemap Site Haritası Boş Sayfa Bunun Çözümü Nedir?

Bu sorun genelde, Site Haritaları ekle kısmından ekleme yaptığınızda bir hata olarak karşımıza çıkar. Ve genelde şu şekilde hata verir;

”Your Sitemap does not contain any Urls or Sitemap is empty or blank”
Bu durumda veya en baştan önerimiz şu, Search Console’de site doğrulaması yaparken sitenizin http, https, www ve www olmadan başında, bu şekilde alternatifleri ile birlikte doğrulamanızdır. Yada tüm eklentileri pasif hale getirip sorunu oluşturan bir eklenti ise bunun hangi eklentiden olduğunu da sıra ile etkisizleştirerek anlayabilirsiniz.

Unutmayınki sitemap.xml ve robots.txt siteniz için oldukça önemlidir. WordPress Site Haritası Oluşturma adımlarını takip edebilirsiniz.

Kolay Gelsin!

EN İYİ WORDPRESS BLOG TEMALARI

Sitemap Site Haritası Oluşturma, Site Haritası Nedir, Site Haritası Boş, Sitemap is empty, Sitemap is blank, Site Haritası Nasıl Oluşturulur