Uyku Getiren Bitki Çayları

240

Uyku Getiren Bitki Çayları

Uyku Getiren Bitki Çayları ve uykusuzluğa iyi gelen bitki çaylarını sizler için araştırdık. Biliyoruz ki, uyku insan sağlığı için oldukça önemli. Ne yazıkki, insanların %30’u insomnia ve uyku bozuklukları sorunları yaşıyor.

Uyku Getiren Bitki Çayları - uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları - uykusuzluğa iyi gelen bitkiler

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

İşte bu noktada, uyku bozukluklarında bitki çayları destekleyici olabiliyor. Daha sakin ve daha gevşemiş şekilde uykuya dalabiliyoruz. Yıllardır, uyku desteği için doğal içerikli oldukları için kullanılıyor.

Uyku Getiren Çaylar

1. Uyku İçin Lavanta

Lavanta kendisine has, hoş kokusuyla bilinen aromatik bir bitkidir. Antik çağda, Yunanlılar ve Romalılar sık ​​sık banyolarına lavanta ekler ve sakinleştirici koku içinde nefes alırlarmış. Aynı zamanda evde Lavanta Göz Bandı nasıl yapılır yazımıza bakabilirsiniz.

Lavanta çayı, çiçekli bitkinin küçük mor tomurcuklarından yapılır. Aslen Akdeniz bölgesine özgü olan uyku getiren lavanta çayı, şu anda dünya çapında yetişmektedir. Birçok insan rahatlamak, sinirlerini yatıştırmak ve uyumaya yardımcı olmak için lavanta çayı içer.

Araştırmalar ayrıca lavantanın kaygıyı azaltabildiğini ve kaygı ya da kaygı ile ilgili bozuklukları olan kişilerde uyku kalitesini artırabileceğini göstermiştir.

2. Melisa Çayı

Uykusuzluk için melisa çayı oldukça tercih edilir. Özellikle, sakinleştirme özelliği ile bilinen bu bitki aynı zamanda sinir sistemini gevşeterek kolayca uyumanızı sağlıyor. Sıcak su ile 3-4 dk demlenmesi yeterli!

3. Uykusuzluk İçin Papatya Çayı

Papatya çayı, yıllardır uykusuzluk için doğal olması açısından destek olarak içiliyor. Aynı zamanda anksiyete gibi rahatsızlıklarda da sakinleştirici etkisi olduğu doktorlarca söyleniyor. Sakinleştirici etkileri, papatya çayı içinde bolca bulunan apigenin adı verilen bir antioksidan ile ilişkilendirilebilir. İçinde bulunan özgün bileşenler, kişideki kaygıyı azaltabilecek ve uykuyu başlatabilecek belirli reseptörlere bağlanır.

4. Ihlamur

Ihlamur bitkisi, çay olarak demlenirse uykusuzluğa iyi gelmesinin yanı sıra, kasları rahatlatmak ve mide sorunları içinde iyi gelir.

Uykusuzluğa iyi gelen çaylar doğal yolla tedavidir. Yine de herhangi bir sağlık sorununuzda doktora danışınız. Uykunuzun daha kolay gelmesi için gece yatmadan önce elektronik aletleri bırakmış, çay-kahve gibi uyaranları azaltmanız gerekir.


Kısacası, uykusuzluk için lavanta, uykusuzluk için papatya, uykusuzluk için melisa çayı iyi gelir mi – uykusuzluğa ne iyi gelir – uykusuzluğa iyi gelen bitkiler