Süt Reçeli Tarifi

250

Süt Reçeli Tarifi

Süt Reçeli Tarifi, Süt reçeli nasıl yapılır, süt reçeli püf noktaları nelerdir, süt karameli reçeli nasıl yapılır tarifi işte sizlerle. Günümüzde en popüler olan reçel elbetteki süt reçeli değil. Fakat sizi temin ederizki, en beğendiğiniz bu karamel reçeli olabilir. Yoğun karamelize tadı ile sadece kahvaltılara değil, canınız tatlı çektiği her an eşsiz tadıyla imdadınıza bizce yetişcek.

Süt Reçeli Tarifi

Süt Reçeli Nasıl Yapılır?

Malzemeler;

Tam yağlı inek sütü (doğal olursa daha iyi olur)
1 Su bardağı toz şeker (şeker miktarı azaltılabilir)
Vanilin (vanilya çubuğu daha iyi olur)
Yarım çay kaşığı karbonat

Yapımı;
1. Öncelikle süt, şeker ve vanilin bir tencereye alınır. Bu kısımda önemli olan , sütü koyduğunuz tencerenin süt seviyesinden çok daha yüksek bir pay bırakılacak bir tencere olmasıdır. Kabarma payı bırakılmalıdır.
2. Bu şekilde karıştırılarak kaynamaya bırakılır. Toz şeker tamamen eritilir.
3. Daha sonra kaynamaya başladığı anda karbonat eklenir. Karbonat sütün kabarmasına neden olacağı için büyük bir tencere bu noktada idealdir. Köpürdükçe karıştırmaya devam ediniz, sönecektir.
4. Bu adımda ise sabır işi, kısık ateşte uzun bir süre en az 1-2 saat sonunda artık karemelize olup yoğunlaşana kadar karıştırılmalıdır.
5. Beklediğimiz sonuc rengi baya koyulaşmış, karamelize olmuş bir görüntüdür. Daha sonra temiz cam kavanozda saklayabilirsiniz.

Diyet Tatlı Tarifleri

Süt Karameli Nedir?

Süt karameli yani süt reçeli dulce de leche İspanya’dan gelme ve meşhur olma bir reçel. Şekerin, süt içerisinde yavaş yavaş karamelize olma süreci sonucunda, sütteki sıvı miktarının iyice azalmasıyla tamamen yoğun bir reçel halini almaktadır. Lezzeti de bu yoğunluktan geliyor.

Süt Reçeli Yapmanın Püf Noktaları

Sütün yağlı olması çok önemlidir. Diğer bir konu da, uzun uzun pişirilmesidir. Sürekli karıştırılmalıdır ve büyük bir tencerede yapılmalıdır.

Süt Reçeli Kalorisi

Süt reçeli yaklaşık 100 gram için 360 kaloridir.

Süt Reçeli Ne Kadar Dayanır?

Süt reçeli ne kadar saklanır sorusunu cevabı ağzı kapalı cam kavanozda, buzdolabında birkaç gün içerisinde tüketilmelidir.