Spordan Sonra Ne Yemeli

250

Spor sonrası beslenme - Spordan Sonra Ne Yemeli - Spor Sonrası Alınması Gereken Protein - Spordan Sonra Ne Yemeliyim - Spor Ve Beslenme - What to Eat After a Workout - Spor Sonrası Protein
Spor sonrası beslenme

Spordan Sonra Ne Yemeli

Spordan Sonra Ne Yemeli konusu düzenli spor ve beslenme düzenine geçince genellikle akıllara gelen ilk sorulardan biridir. Özellikle çoğu kişi kısıtlı zamanından vakit ayırıp spor yapmaya çalışıyor. Dolayısıyla en merak edilen soru da spor ve beslenme ilişkisi nasıl olmalı. Hele ki spor sonrası yemek yemiyim belki zayıflarım diye düşünenlerdenseniz gelin yazımızı okuyun!

Spor Sonrası Beslenme Konusu Neden Bu kadar Önemli?

Spordan sonra nasıl beslenmemiz gerektiğini, bir rutine oturtabilmek ve mantığını anlamak için öncelikle spordan sonra vücudumuzda ne gibi değişimler oluyor bilmemiz gerekir.

Karbonhidrat

Ağır bir idman ya da terlediğimiz bir kardiyo yaptıktan sonra vücudumuz yakıt ihtiyacını glikojen deposundan kullanır. Glikojen deposu yani karbonhidrat depoları boşalır. Spor sonrası beslenmenin önemi de buradan geliyor. Amaç karbonhidrat depolarının yeniden, sağlıklı şekilde doldurulmasıdır. Ki bu açık doldurulmaz ise spordan sonra göz kararması, baş dönmesi gibi sorunlar meydana gelebiliyor. İleriki safhalarda ise yeterli sağlıklı, tam tahıllı karbonhidrat alınmaz ise vitamin eksikleri de çıkabiliyor. Yani karbonhidrat alınmalı ama miktarı düşünülmeli. Bu karbonhidratı hemen almanız önemli olduğu için bu kana hızlı karışın basit şekerlerden, hem de vitamin deposu meyvelerden alabilirsiniz. Mesela muz iyi bir spor sonrası ara öğünüdür!

Spor ve beslenme ilişkisinde, spor eğitmenlerinin genel olarak tavsiye ettiği miktar spor sonrası kilo başına 1.5 gr karbonhidrat alınmasıdır.

Spor sonrası ne yemeli - Spor sonrası beslenme - Spordan Sonra Ne Yemeli - Spor Sonrası Alınması Gereken Protein - Spordan Sonra Ne Yemeliyim - Spor Ve Beslenme - What to Eat After a Workout - Spor Sonrası Protein

Protein

Spor sonrası proteini önemli kılan, idman sonrasında, vücut kas proteinlerinde yırtılmalar oluşur. Bundan dolayı spor salonlarında elinde protein shaker ile dolaşan sporcuları görürüz. Spor sonrası kasları hemen toparlamak için takviye protein alırlar. Böylece kas sentezi de sağlanmış olur.

Yine, spor eğitmenlerinin genel olarak tavsiye ettiği spor sonrası alınması gereken protein miktarı kilo başına 0.5 gr protein alınmasıdır. Bunun yanında egzersiz ne kadar şiddetliyse spor sonra protein ihtiyacınız o kadar fazladır. Protein alarak vücudumuzu desteklemenin mantığı, yıkılan aminoasitlere takviye sağlamak ve onarmaktır.

Yani en genel amaç vücuttaki açıklar için vücudun kendinden alması değil bizim dışarıdan sağlıklı bir beslenmeyle onarıma ve oluşuma yardımcı olmak.

Bunun yanında spor sonrası beslenme konusunda ilk 30 dakika içerisinde öğününüzü yemeniz çok önemlidir.

Spor sonrası beslenme açısından yağların ise bilinen belirli bir etkisi gözlemlenmemiş. Fakat biliyoruz ki diyet ya da sporcu beslenmesi fark etmez ölçülü tüketilen sağlıklı yağlar hem sağlığımız hem de diyetteki tokluğu sağlamak için çok faydalı. Mesela ceviz, fıstık ezmesi ya da badem.

Su

Spordan Sonra Ne Yemeli evet çok önemli ama ondan da önemlisi spor sonrası su ihtiyacını karşılamak. Yoğun bir idmanda vücudumuz ciddi oranda su ve mineral kaybeder. Bu açığı spor sonrası en azından 2 katı oranıyla kapatmazsak , hem günlük enerjimizde azalma olur hem de vücudumuz fonksiyonlarını sağlıklı şekilde yerine getiremez. Ter yoluyla atılan su yerine gelmeli, mineral desteği ise mineralli sular ile sağlanmalıdır. Metabolizma hızımız için ise zaten günlük almamız tavsiye edilen su miktarı ortalama 1,5 -2,5 litre olmalı. Bu oran yazın daha da artmalı.

Spor ve beslenme - Spor sonrası beslenme - Spordan Sonra Ne Yemeli - Spor Sonrası Alınması Gereken Protein - Spordan Sonra Ne Yemeliyim - Spor Ve Beslenme - What to Eat After a Workout - Spor Sonrası Protein

Spor sonrası ne yemeliyim ?

Bu sorunun cevabı için 3 tane alternatif hazırladık!

Alternatif 1

Mantarlı omlet + tam tahıllı ekmek

Alternatif  2

Proteinli yoğurt + muz

Alternatif 3

Yulaf, süt ve biraz meyveli smoothie

 

Umarız faydalı bir yazı olmuştur. En iyisi bir sağlık sorununuz var ise uzman bir doktora veya diyetisyene görünmektir. Yazımızdaki bilgiler sadece tavsiye ve bilgi amaçlıdır.

Keyifli okumalar!

 

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz!