Siyah Çay, Beyaz Çay, Yeşil Çay Arasındaki Farklar

207

 

Siyah Çay Beyaz Çay Yeşil Çay Arasındaki Farklar

 

 

Siyah Çay Beyaz Çay Yeşil Çay Farklar nedir? sorusunun cevabı aslında ayrı ayrı nasıl yapıldıklarında! ama kökeni aynı olan bu çayları farklı yapan yapım aşamaları.

 

Siyah Çay Mı, Beyaz Çay Mı,Yeşil Çay Mı?

 

 

 • Beyaz çay, yeşil çay, siyah çay, Camellia Sinensis yaprak ve tomurcuklarının tüm ürünleridir, tek fark onların nasıl işlendiğidir. Taze toplanmış yeşil, çay yapraklarını çeşitlerden herhangi birine dönüştürülebilir. Farkları; aroma, işlenme yoğunluğu, antioksidan seviyesi ve kafein oranlarında olabilir. Hepsi kendine göre belli faydalara sahiptir. Tabi ki belli seviyede tüketmek durumunda.
 • Çayın lezzetini etkileyen ana faktörlerden biri, çalıların yetiştirildiği topraktır, çünkü her bir farklı bölge birçok eşsiz lezzet nüansı üretir.

 

Siyah Çay Beyaz Çay Yeşil Çay Arasındaki Farklar - Yeşil Çay Mı Siyah Çay Mı ? - Yeşil Çay Mı Beyaz Çay MI

 

 

Siyah Çay ve Yeşil Çay Arasındaki Fark Nedir?

 • Yeşil çayın oksidasyonu yoktur. Oksidasyon, belli basamaklarda durdurulur. Ek işlem daha fazla lezzet getirir. Karakteristik lezzetleri tatlı notalara sahip, otlu, bitkisel ve topraklıdır.
 • Siyah çay tamamen okside olur, bu da yaprakları karartır Siyah çaylar daha canlı bir tada sahiptir. Siyah çay ile yeşil çay arasındaki fark ise siyah çayın daha canlı, aromatik ve yoğundur. Yeşil çay daha hafiftir. Tek fark işlenmeleri sırasında oluşur. 
 • Yeşil çay ve siyah çay arasındaki fark ise temel olarak yeşil çayın daha çok antioksidan içermesidir. Yani içerik olarak daha zengin olmasıdır. Sağlığa, cilde faydaları daha fazladır. 
 • Siyah çay terimi genel olarak, fermente edilmiş çayları belirtir. Siyah çay yapımında dört süreç vardır: Soldurma, yuvarlanma, fermantasyon ve kurutma. Bölgeye ve çayın yerel özelliklerine bağlı olarak, siyah çayın fermantasyon işlemi için geçen süre değişebilir. 
 • Üreticiler, son ürünün tadını ayarlamak için fermantasyon süresini de kullanabilirler. Sürecin bu aşamasında, çay yaprakları yeşilden bakır kahvesine dönüşür. Bu oksidasyon, siyah çayın yeşil çaydan daha uzun süre saklanabileceği anlamına gelir.
 • Siyah çay diğer çay türlerinden farkı daha fazla kafein içerebilir.

 

Uyku Getiren Bitki Çayları Nelerdir?

 

 

Beyaz Çay ve Yeşil Çay Arasındaki Fark Nedir?

 • Beyaz çay ile yeşil çay arasındaki fark ; Beyaz çay minimal olarak işlenir. Temel olarak güneşte ve gölgede toplanır ve kurutulur.
 • Beyaz çay normalde tatlı veya çiçekli lezzetleri olan hafif bir tat verir. 
 • Beyaz çayın anavatanı Çin ve Tayland’dır.

 

Beyaz Çay Mı Siyah Çay Mı?

Beyaz çayın ve siyah çayın aynı bitkinin yapraklarının sıcak suda demlenmesi ile yapılır. Bu çayları birbirinden bu kadar farklı kılan, çayın fincanınıza ulaşmadan geçirdiği üretim sürecidir. Beyaz çay hafifçe işlenirken, siyah çay yaprakları oksidasyon olarak bilinen daha uzun bir işleme tabi tutulur.

 

 

Beyaz Çay Nedir? Beyaz Çay Nasıl Yapılır?

 

 

“Beyaz çay” terimi, minimal işlenmiş çayları ifade eder. Beyaz çay küçük değişikliklerden geçer: sadece hafifçe oksitlenir ve yapraklar tamdır, değiştirilmez veya fermente olmaz.

Beyaz çay nadirdir ve sıklıkla pahalı olabilir. Diğer faydaların yanı sıra, vücudun yağ hücrelerinin oluşumunu düzenlemesine ve böylece obezite ile mücadeleye yardımcı olabilir.

Çoğu zaman Asya’da bir ferahlık olarak tüketilen beyaz çay, çiçekli ve taze bir tada sahip olan kristal berraklığındadır. Bu prestijli çaylar düşük kafein içeriği ile bilinir: öğleden sonra veya akşamları geç saatlerde içmek için idealdir.

 

 

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Beyaz çay demlenecek olan su kaynamış su sıcaklığından ziyade biraz daha bekletilmiş 80 derecede su ile 2-3 dakikada demlenebilir.

 

 

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil çay oluşturma süreci hasattan sonra çok hızlı bir şekilde başlar. Bu, yaprakların oksitlenmelerini önlemek için toplanmadan sonraki ilk birkaç saat içinde yaprakları buğulaması veya pişirmesi ile yapılır. Yeşil çayı üretmek için, yaprakların yuvarlanmasını farklı şekillerde uygulanabilir.

 

 

Yeşil Çayda Mı Siyah Çayda Mı Daha Çok Kafein Var?

Gerçek şu ki; çaylar kafeinsiz değildir. Tüm gerçek çaylar, genellikle her zaman bir fincan kahveden daha az olmasına rağmen, bir miktar kafein içerir.

 • Beyaz çay, tüm gerçek çayların en düşük kafein içeriğine sahiptir. Genelde normal büyüklükte bir beyaz çay bardağı 15 ila 20 miligram kafein içerir. Yeşil çay kafein , beyaz çaydan biraz daha fazla kafein içerir ve porsiyon başına 35 ila 70 miligramda siyah çaydan daha az kafein içerir.
 • Unutulmaması gereken bir şey, matcha çayının, çayın bütün öğütülmüş çay yaprağından yapılmasından dolayı diğer yeşil çaylardan daha fazla miktarda olmasıdır.
 • Siyah çay, gerçek çaylar arasında en yüksek kafein konsantrasyonuna sahiptir. Tek bir siyah çay porsiyonu 60 ila 90 miligram kafein içerir. Bu kahveyi popüler bir alternatif haline getirir ve siyah çayın enerji düzeylerini arttırma ve odaklanma konusunda bu kadar harika olmasının nedeni budur.

Kafein içeriği çay içinde büyük ölçüde değişebilir. Siyah çay genellikle her zaman doğru olmamakla birlikte, en fazla miktarda kafeine sahip olduğu bilinmektedir.

 

İşte çayda kafein göstergesi olan bazı faktörler:

Yetiştirme Koşulları: yetiştirme koşullarına göre kafein içeriğinde farklılıklar olmaktadır.

Kesim Boyutu: Küçük parçalar halinde kesilmiş çay yaprakları, sıcak suda demlenirken azalan yüzey alanı nedeniyle bütün yaprak çeşitlerinden daha hızlı kafein salgılar.

Su Sıcaklığı: Kaynama sıcaklığına ulaşan suyun kullanılması, daha düşük bir sıcaklıkta demlenmekten daha fazla kafeinli bir bardağa neden olur.

Bitki Parçası: Çay bitkilerinin üst yaprakları tipik olarak alt yapraklardan daha fazla miktarda kafein içerir.

 

 

Siyah Çay Mı Yeşil Çay Mı Beyaz Çay Mı Daha Sağlıklı?

Farklı çay türlerinin farklı sağlık yararları vardır. Bu, diğer sağlık hedeflerine sahip biri için uygun bir çayın, kilo kaybı veya güçlendirilmiş bağışıklık sistemi gibi sağlık hedefleriniz için işe yaramayabileceği anlamına gelir.

Sizin için en uygun çayı bulmak için, hangi sağlık hedeflerine ulaşmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Daha sonra özel ihtiyaçlarınıza uygun çay çeşitlerini keşfedebilirsiniz.

Örneğin, siyah çay, gevşek yaprak çayında bulunan ılımlı kafein seviyeleri sayesinde, enerji seviyelerini artırmak isteyen insanlar için mükemmel bir seçimdir. Öte yandan, yeşil çay, serbest radikallerle savaşmaya ve bağışıklığı arttırmaya yardımcı olabilecek yüksek konsantrasyonlarda polifenoller içerir.

En sağlıklı çaylar, düzenli olarak tadını çıkardığınız ve içtiğinizdir. Çoğu araştırma, çayın sağlık yararlarının, insanlar yıllarca sürekli çay içerken en belirgin olduğunu göstermektedir.

Temel olarak, bir tanesini içtiğiniz sürece ne tür bir çay içmeyi sevdiğiniz önemli değildir. Papatya ve rooibos gibi bitkisel çaylardan, beyaz çay ve siyah çay gibi gerçek çaylara kadar her çeşit çayı tüketebilirsiniz. En sevdiğiniz lezzetleri deneyin ve keşfedin ve daha sağlıklı bir yaşam sürün.

Yeşil çay, siyah çay veya beyaz çay olsun, farklı çayların tümü sağlığınız için çok iyidir. Bu yüzden tadını en sevdiğiniz çayı uygun miktarlarda tüketebilirsiniz. Siyah Çay Beyaz Çay Yeşil Çay Arasındaki Farklar bu şekildedir.


Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/