Sardunya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

281

Sardunya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Sardunya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır, Evde sardunya bakımı, Sardunya yetiştirmek, sardunya çiçeği bakımı nasıl olur, işte detaylar.

Evde, balkonda, bahçede rahatlıkla bakılabilen, zahmet istemeyen ama bir yandan renkleriyle ortama güzellik katan çok yıllık bitkilerden sardunya çiçeği, kolay bakımı ile çokça tercih edilmektedir. Çoğu çiçek hassas iken, sardunyalar kolayca çoğu ortamda bakılıp yetiştirilebilir. Görsel olarak mekanlara renk katar. Gelin bu güzel, renkli çiçeğin bakım detaylarını inceleyelim.

Sardunya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır - Sardunya Bakımı Önerileri - Sardunya Sulama - Sardunya Budanması - Sardunya Yaprakları Neden Sararır Sardunya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Sardunya Bakımı Önerileri

Sardunyalar genelde bahçe ve balkon bitkisi olsa da kapalı mekanlarda da yetiştirilebilir.

Orta güneş, bol aydınlığı seven sardunya çiçeği bahar aylarında özellikle çiçeklenmeye başlarlar.

Kışın dış mekanlarda 5 derecenin altında olması uygun olmaz, dallarının donmaması gereklidir. Çok fazla sıcak yada çok fazla soğuğu sevmez.

Nisan aylarında toprak değişimi ve besin takviyesi yapılabilir. Budama için ise Mart aynı uygun olacaktır.

Sardunya Sulama

Sardunya sulanırken, dinlendirilmiş su kullanılmalı ve bu su asla yapraklara gelmemelidir, sadece köklere eşit miktar su dökülmelidir. Öğlen saatlerinde değil akşam yada sabah erken saatlerde sulanmalıdır.

Kış aylarında haftada 1, yaz aylarında ise haftada 2 sulama yeterli olacaktır. Çok sulamak bitkinin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Sardunya bitkisi sulanacak ise, tüm toprağa eşit ve soğuk olmayan su ile sulanmalıdır. Su ılık olmalıdır.

Sardunya Budanması

Sardunya çiçeği budaması solan çiçekler koparılabilir veya kuruyan dallar alınabilir. Bunun için en uygun olan aylar ilkbahardır.

Sardunya Çiçek Açmıyor , Sardunya Neden Çiçek Açmaz

Sardunya eğer yeteri kadar ışık almayan bir konumda ise, kurumu çiçekleri temizlenmiyor ise, kireçli su kullanıyorsanız çiçek açmayabilir. Bu durumları düzelttiğiniz de durum da düzelecektir.

Sardunya Yaprakları Neden Sararır

Çok kireçli su ve öğlen yaz sıcağında çok kalırsa sardunya çiçeği yaprakları sararma nedeni ortaya çıkmış olur.

 

BAMBU SARARDI NE YAPMALIYIM

BAMBU BİTKİSİ SARARMASI

 

Sardunya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır – Sardunya Bakımı Önerileri – Sardunya Sulama – Sardunya Budanması – Sardunya Yaprakları Neden Sararır – Sardunya Çiçek Açmıyor , Sardunya Neden Çiçek Açmaz