Şans Bambusu Sararması

690

Şans Bambusu Sararması, Sararan Bambu Nasıl Kurtarılır?

Şans Bambusu Sararması, Bambum sarardı yada bambum neden sarardı diyen okuyucularımız için. Günümüzde bambu yetiştirenlerin karşılaştığı bir durumdur. Şans Bambusu Neden Sararır ve sararan bambu yaprakları öğrenmemiz için öncelikle şans bambusu nasıl bir bitkidir bunu anlamak gerekir.

Her mekana, ofise ve evlere uyum sağlayabilen, dayanıklı, iyi bakıldığında çok güzel yaprak veren ve oldukça da dekoratif bir bitkidir. Bakımı için belirli püf noktalar vardır. Detaylı bakımını Şans Bambusu Bakımı Nasıl Yapılır yazımızdan okuyabilirsiniz. Biz bu yazımızda şans bambu sarardı ne yapmalıyım diyenler için bundan bahsedeceğiz.

Bambu Neden Sararır?

Cereyan

İşte nedeni bu kadar basit olabilir. Bambu bitkisi rüzgarı ve özellikle cereyanda kalmayı hiç sevmez ve direk yaprakları sararır. Bu yüzden bambunuzu cereyandan izole, rüzgardan doğrudan etkilenmeyecek bir alana yerleştirmeniz gerekir.

⦁ Soğuk

Bambu bitkinizin ortamı çok soğuk olmamalı. Özellikle 15 derecenin altında bir sıcaklıkta bulunmaması gerekir. Oda sıcaklığı bu bitki için idealdir.

⦁ Güneş Işığı

Şans Bambusu doğrudan güneş ışığı alırsa üst kısımlardan sararır. Bambu için ideali gün ışığı alan fakat doğrudan güneş almayan bol aydınlık bölgelerdir. Ayrıca direkt kaloriferin yanına konulmamalıdır.

⦁ Su Kalitesi & Klor

Bambu bitkisi için su kalitesi önemlidir. Ki zaten tek ihtiyacı olan sudur bu su iyi karşılanırsa yıllarca dayanıklı kalır ve büyür gider. Su kalitesi için cam vazoda taze, oda sıcaklığında, temiz ve klorsuz su bulunmalı. Bu sebeple tavsiye edilen her hafta değiştirdiğiniz içme suyu olacaktır. Buradaki püf nokta bambunuzun suyunu her hafta veya belli sıklıkta, su temiz kalacak şekilde değiştirmenizdir. Su kesinlikle klorsuz olmalı.

⦁ Klima

Klimada tıpkı cereyan gibi bambu için zararlıdır. Ani hava akımı almamalıdır.

⦁ Tozlanma

Yaprakların tozlanmasına izin vermeyin. Bu yaprakların hava almasını önler. Üzerini arada bir tozlanmaması için nazikçe silin ve arada hafifçe yapraklarına su püskürtün.

İşte bambu bitkinizin sararmasına neden olan etkenler bu gibi çevresel faktörlerdir. Peki diyelim ki herhangi bir sebepten çok sevdiğiniz bambunuz sararmaya başladı. İşte çözümler;

Solan Menekşe Nasıl Kurtarılır?

En İlginç Kitaplık Modelleri

Sararan Bambu Nasıl Kurtarılır?

Şans bambunuz eğer sarardıysa, sararmış kısımları geri döndürmenin bir yolu yoktur. Sadece iyi bir çözüm bulup, sağlam kısımları kurtarabilirsiniz. Bambu sarardı ne yapmalıyım diyorsanız öncelikle sararan kısmı koparmalı ve kopardığınız kısmı ile silikon gibi bir tıkayan madde ile kapatmalıyız ki daha da sararmasın.

Soruna odaklanmak en iyi çözümdür. Yukarıda bahsettiğimiz Şans Bambusu Sararması nedenlerinden hangisi olduğunu bulup, bu çevresel faktörü düzeltmeliyiz. Örneğin cereyanda tutmamak ve klimanın karşısından kaldırmak gibi. Bir diğer destekleyici çözüm ise şans bambu özgü besin takviyeleri kullanmaktır. Tabi ki bir bahçe uzmanına danışarak veya bu besin takviyeleri ile ilgili bilgi elde edinerek. İşte Şans Bambusu Sararması, Şans Bambusu Neden Sararır? ve Sararan Bambu Nasıl Kurtarılır? cevaplarını verdiğimiz yazımız bu şekildeydi. Umarız bambu yetiştiren okuyucularımıza faydalı olmuştur.

Bambu Sararan Yapraklar

Bambu güzel ve dekoratif dursa da hassas bir bitkidir. Suyunu temiz tutmalısınız ve rüzgar güneş gibi etkenlerden uzak aydınlık bir yerde dekore etmelisiniz. 

Bambu çiçeği gerçek adıyla Dracaena ailesinden gelen Lucky Bamboo olarak bilinir. Aslında bilinenin aksine şans bambusu bir bambu bitkisi değil zambak ailesine ait bir bitkidir. Afrika ormanlarına ve Güneydoğu Asya bölgelerine özgü bir bitkidir.


Keyifli okumalar dileriz! Şans Bambusu Sararması - Şans Bambusu Sararması - Şans Bambusu Sarardı - Şans Bambusu Neden Sararır - Bambu Sarardı Ne Yapmalıyım - Sararan Bambu Nasıl Kurtarılır - Bambu Bakımı Sararma Şans Bambusu Sararması