Şans Bambusu Bakımı Nasıl Yapılır?

545

Şans Bambusu Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Şans Bambusu Bakımı - Şans Bambu Çiçeği Bakımı - Vazoda Bambu Bakımı - Dekorasyonda Bambu - Bambu Bitkisi Bakım - Şans Bambusu Bakımı - Şans Bambusu Fiyatları, Şans Bambu Çiçeği - Şans Bambusu Çoğaltma - Şans Bambusu Nasıl Çoğaltılır - Şans Bambusu Nasıl Bakılır

Şans Bambusu Bakımı ve şans bambusu nasıl bakılır? Bambu çiçeği gerçek adıyla Dracaena ailesinden gelen Lucky Bamboo olarak bilinir. Her mekana, ofise ve evlere uyum sağlayabilen, dayanıklı, iyi bakıldığında çok güzel yaprak veren ve oldukça da dekoratif bir bitkidir. Satın alırken ise özellikle dikkat edilmesi gövdesinin canlı ve parlak yeşil olmasıdır. Yaprakları da sağlıklı görünmeli. Aldıktan sonra ise genelde iki çeşit dekor edilebilir ve bakımı sağlanabilir;

⦁ Tek ve uzun dallar halinde, uzun camlarda, suda
⦁ Toprakta, seramik kavanozlarda, piramit şekilde

Bu 2 şekilde de yetiştirebilir. Genelde hediye olarak verilir veya dekorasyon amacıyla evlerde boy gösterir. Hediye olarak genelde ofiste terfi alanlara veya eşlere verilir. Toplumda ve dünyada şans getirdiğine inanılan bitkiler arasındadır. Yaygın kullanımı suda uzun bir camda yetiştirilmesidir. Şimdi gelelim bambu bitkisi bakımı & Şans Bambusu Bakımı detaylarına ve ipuçlarına;

Şans Bambusu Nasıl Bakılır?

– Şans Bambusu Bitki ve Sıcaklık

Bambu bitkisi bakımı için sıcaklık aralığı çok geniş ve kolaydır. 15-36 aralığında ve ideal olarak oda sıcaklığında çok iyi büyür.

– Şans Bambusu Bitki ve Güneş

Şans bambusu bitkisi ışığı sever, fakat doğrudan güneş aldığında sararır ve solar. Bambu bitkisi neden sararır adlı yazımızı okuyup bambu sararması ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Kısacası Bambu için ideali gün ışığı alan fakat doğrudan güneş almayan bol aydınlık bölgelerdir. Ayrıca direkt kaloriferin yanına konulmamalıdır.

– Şans Bambu Bitki ve Su

Bambu bitkisi için su çok önemlidir. Hatta vazoda bakılan bambu ve vazoda bambu bakımı için cam vazoda taze, oda sıcaklığında, temiz ve klorsuz su bulunmalı. Bu sebeple tavsiye edilen her hafta değiştirdiğiniz içme suyu olacaktır. Buradaki püf nokta bambunuzun suyunu her hafta veya belli sıklıkta, su temiz kalacak şekilde değiştirmenizdir. Hatta cam vazonuzun dibine az miktarda ekleyeceğiniz çakıl taşları yosunlanmayı önleyecek ve güzel bir dekor sağlayacaktır. Çakıl taşları ayrıca bitkinin dik kalması için de faydalıdır. Vazoda bambu bakımı bu şekildedir.

Suda vazoda bambu bakımı için ideal ölçü 1/3 nün suda olmasıdır ve cam içerisinde hava alacak alanın da olmasıdır.
Toprakta yetişen bambu için ise yüksek nem tutma özelliği olan özel toprakta yetişebilmektedir. İyi havalandırılmış bir toprak olmalıdır.

ŞANS BAMBU ŞANS GETİRİR Mİ?

BAMBU SARARDI NE YAPMALIYIM?

Şans Bambusu Fiyatları

Tekli bambular 10-20 tl arasında değişirken, birbirine dolanmış çoklu şans bambuları 50-100 tl arasında değişebilmektedir.

Şans Bambusu Nasıl Çoğaltılır & Bambu Nasıl Çoğaltılır

Bambu çoğaltmak oldukça zevkli bir hobidir ayrıca evin her yerinde bu şans getirdiğine inanılan bitkiden olacak. Bambu nasıl çoğaltılır diye düşünürsek püf noktası şu şekildedir; bitkinin yaprak açmış yerinden kırılarak suda filizlenmesi için köklendirilir. Su klorsuz ise zaten hemen filizlenir ve köklenir. Büyük bambudan kırdığımız alanı ise mum veya silikon ile kapatmamız gerekir yoksa bitkimiz üst kısımlardan sararmaya başlayacaktır. Çoğaltmak veya budamak için bambu makas ile değil el ile koparılmalıdır. İşte şans bambusu nasıl çoğaltılır yanıtlamış olduk.

Bambu Nasıl Kıvrılır

Ayrıca şans bambusunun en hoş gözüken cinsi kıvrılanlarıdır. Bu ise ustalık ister. Bitki gün ışığı olduğu yere doğru yönelir bu sebeple belli aralıklarla yönü değiştirilirse kıvrılması sağlanabilir. Ya da bir tel yardımı ile de şekillenmesi sağlanabilir.

Dekorasyonda İkea Bambu & Vazoda Bambu Bakımı

Şans Bambusu Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde özel bir bitkidir. Uzakdoğu kültüründe şans getirildiğine inanılır bambunun. Özellikle Feng Shui ile dekor edilen evlerde de kullanımı oldukça yaygındır. Dekoratif olmasının yanı sıra çok sert ve dayanıklı olması da bitki yetiştirenler için ideal bir bitkidir. Ayrıca günümüzde bambu bitkisinin liflerinden antibakteriyel çarşaflar, yastıklar dahi üretiliyor.
Bir diğer dekorasyon fikri ise akvaryumun içine küçük boy iken konulması. Böylece canlı bir alan yaratılır. Büyük cam vazoların içerisinde ise eve canlı bir alan katar, size kendinizi doğadaymış gibi hissettirir. Dekorasyonda bambu camını daha şekilli ve içine de renkli çakıl taşları eklerseniz daha hoş bir görünüm alır.

Kaynak: https://www.wikihow.com/Take-Care-of-Lucky-Bamboo