İyi Bir Uyku İçin Rahatlatıcı Yoga Hareketleri

230

İyi Bir Uyku İçin Rahatlatıcı Yoga Hareketleri

İyi Bir Uyku İçin Rahatlatıcı Yoga Hareketleri yapmanızın birçok faydası var! gündelik hayatın getirdiği stresten ve yorgunluktan etkilenip bazen uyumakta zorluk çekiyor olabiliriz. Bunun için önerimiz olan rahatlatıcı yoga hareketlerini uykunuzu getirmeye yardımcı olması için denemenizi tavsiye ederiz.

Rahatlatan Yoga Hareketleri - Uyumak İçin Yoga Pozları - Uykuya Dalmaya Yardımcı Yoga Hareketleri
Rahatlatan Yoga Hareketleri – Uyumak İçin Yoga Pozları – Uykuya Dalmaya Yardımcı Yoga Hareketleri

Easy Yoga Pozu

Easy yoga pozu bağdaş kurularak yapılan, genel rahatlamaya ve yoga akışına başlamaya yönelik ilk nötr pozdur. Dik bir omurga aranır bu pozda. Bu pozu diğer pozlara başlamadan önce başlangıç olarak düşünebilirsiniz.

Çocuk Yoga Pozu

Çocuk Pozu Yoga- Yoga Çocuk Poz Hareketi
Çocuk Pozu Yoga- Yoga Çocuk Poz Hareketi

Çocuk pozu bir yoga akışındaki dinlenmek, bel rahatlatmak için kullanabileceğiniz rahatlama pozudur. Bu yoga hareketi, uyumaya geçmeden önce rahatlatan yoga hareketlerinden. Pozu alnı yere getirecek şekilde, kalçalarınızı topuklarınıza gerisine alın ve göğsü uyluklarınız arasında yerleşin. Sakinleşmenin keyfine varın!

Kobra Yoga Pozu

Kobra yoga pozu, uyku öncesi uyumayı kolaylaştıran hareketlerden. Ön bedeni esneterek, gevşemenizi sağlıyor. Burada ağırlığı bele vermeyin, ön bedeni esnetmeye çalışın.

Kelebek Yoga Pozu

Kelebek Pozu Yoga - Yoga Kelebek Pozu
Kelebek Pozu Yoga – Yoga Kelebek Pozu

Rahatlatan ve uyku getiren yoga pozları arasında, kelebek yoga hareketi de vardır. Bu poz özellikle pelvik bölgesini esneterek rahatlamanıza yardımcı olur. Dikkat etmeniz gereken öne eğilirken, belinizi çok zorlamamaya dikkat edin.

Yere oturun ve ayak tabanlarını önünüzde, ayaklarınızı veya ayak bileklerinizi tutan elleri bir araya getirin.

Rahat ve alt sırtınızı yuvarlamadan oturabiliyorsanız, ayaklarınızı kasıklara mümkün olduğunca yaklaştırın. Bu noktada omurgayı uzun tutmaya bakın.

Dizlerin her birinin altına katlanmış bir battaniye veya yastık koymanızı öneririz. Bu yoga pozu iyi bir uyku sağlar.

Uzanmış Bükülmüş Yoga Hareketi

Uzanmış bükülmüş poz, uykuya dalmadan önce yatakta kolayca yapılabilir. Sırtüstü uzan ve sağ dizini göğsüne ve sonra sol tarafına getir. Sağ kolu uzatın ve sağa bakın, birkaç derin nefes alın ve sonra diğer tarafta tekrarlayın.

Ayrıca, yukarıda gösterildiği gibi her iki bacağı da yukarı ve sonra her iki tarafa getirmeyi deneyebilirsiniz.Omurgayı hafifçe esnetirken vücutta bir rahatlama hissi yaratabilir.

Savasana Yoga Pozu

 

Savasana en son tüm yoga akışı sonrasında hareketsiz, gerginlik olmadan yatma pozudur. Derin uykuya dalmanın en iyi yoludur. Bizi derin dinlenme için ihtiyacımız olan parasempatik sinir sistemine geçirir.

Zihni odaklayarak ve farkındalığı getirerek, zihni strese veya huzursuzluğa neden olan şeyden çıkarıyorsunuz

 

Rahatlatıcı Yoga Hareketleri Ne İşe Yarar?

Yoga eğitmenleri yogayı rahatlamanız için öneriyor. Hızlı bir ortamda yaşıyoruz ve duyularımız her zaman uyarılıyor ve sinir sistemimizi etkiliyor. Nefesinize odaklanmak yoga tekniği ile olabilir, pozlar da fiziksel bedendeki gerilimi azaltmamıza yardımcı olur.


Uyku Getiren Bitki Çayları