Plastik Kullanımını Azaltmak İçin Öneriler

190

Plastik Kullanımını Azaltmak İçin Öneriler

Plastik Kullanımını Azaltmak İçin Öneriler yazımızda plastik kullanımını azaltmanın yolları nelerdir, plastik kullanımının doğaya verdiği zararlar nelerdir ve bunları nasıl minimuma indirebiliriz bunu inceleyeceğiz.

Plastik kullanımını azaltmanın birçok pratik ve kolay yolu var. Yeter ki bu konu ile ilgili bir farkındalık oluşsun ve gündelik hayatta ne kadar çok plastik kullandığımızın, bunun artık durdurulamaz dereceye geldiğini farkedelim.

Plastik Kullanımını Azaltman İçin Öneriler
Plastik Kullanımını Azaltmak İçin Öneriler

Maddeler Halinde Plastik Kullanımının Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir?

  1. Plastik kullanımı ve atık olarak dünyada çokça bulunması sorunun ana kaynağını oluşturuyor. Bu plastik atıklar özellikle okyanuslara kadar gidiyor ve orada büyük çöp dağları oluşturarak neredeyse oradaki canlı yaşamını tamamen zor hale getiriyor.
  2. Şuan ki okyanuslarda bulunan çöp atıkların %50’si kadarını plastikler oluşturuyor Okyanustaki ve doğadaki bu plastik atıklar canlılar tarafından yiyecek sanılarak tüketilebiliyor! ve canlılara zarar veriyor. Deniz canlılar ve kuşlar en çok etkilenen canlılar.
  3. Bu plastik atıklar doğada yüzyıllarca kalıyor ve dönüşemiyor! Plastikler doğada çözünmesi en zaman alan maddelerden. Doğada kalmaya ve zarar vermeye devam ediyor.
  4. Bazı araştırmalar bu plastiklerin aynı zamanda gıda ile temaslarının da insan sağlığı için olumsuz olduğunu söylüyor.
  5. Bilinçsiz plastik kullanımı akarsuları ve toprağı da kirletmektedir. Bu şekilde hiç bitmek bilmeyen bir kısır döngü oluşuyor.
Plastik Kullanımını Azaltmak İçin - Plastik Kullanımını Azaltmanın Yolları
Plastik Kullanımını Azaltmak İçin – Plastik Kullanımını Azaltmanın Yolları

 

Plastik Kullanımı Azaltmak İçin Neler Yapabiliriz?

1. Plastik Su Şişe Kullanımını Azaltın

Mutfakta plastik kullanımı en çok karşımıza çıkan plastik sorunları arasında! Dünyadaki çoğu firma ve çoğu kişi henüz daha yeni bilinçlenirken, okyanuslar çoktan plastik çöplerle doldu bile.

Dünyada her saniye 4000 plastik su şişesi tüketiliyor. Bu rakamlara bakınca durumun ciddiyetini daha iyi anlıyoruz. Bu nedenle kesinlikle kendi su mataranızı defalarca yıkıyıp kullanmanız, yanınızda taşımanızın önemi anlaşılıyor.

2. Plastik Kaşık & Çatal & Pipet Kullanımını Azaltın

Mutfakta özellikle yemek ile ilgili, yediğimiz kaplar, su içtiğimiz kaplar, çatal bıçaklar en çok plastikten uzak durmamız gerekenlerden. Çünkü sürekli yiyecek tüketiyoruz, sürekli plastik kullanımı sürekli plastik atık anlamına geliyor!

Plastik kullan at ürünler en çok atık oluşturan plastik ürünlerden. Bu ürünler çokça kullanıldığı ve 1 kere kullanıldığından bunların yerine metal çatalları kullanabilirsiniz.

3. Plastik Poşetler Yerine Bez Çantalar Kullanabiliriz

Alışveriş yaparken her alışverişe özel plastik poşetler kullanmak yerine bez çanta kullanarak defalarca kullanabilir ve aynı zamanda yıkayabilirsiniz.

4. Microplastik İçeren Güzellik Ürünleri

Bazı güzellik ve bakım ürünlerinin içerisinde mikro tanecik plastikler kullanılmaktadır. Özellikle bu yapıda peeling tarzı ürünlerde de bulunmaktadır. Bunlar yerine doğal ürünleri tercih edebilirsiniz.

5. Microplastik İçeren Deterjanlar & Diş Macunları

Microplastik içeren diğer ürünlerden deterjan ve diş macunlarında da yine doğal ürünleri tercih edebilirsiniz. Günümüzde artık bu gibi ürünler çokça satılmakta!

6. Doğada Dönüşebilen Ambalajlı Güzellik Ürünleri Tercih Edebilirsiniz

Çoğu güzellik firması insanlar bilinçlendikçe çok güzel uygulamalar yapmakta. Özellikle plastik yerine ham maddesi doğal ürünlerden oluşan ambalajlar ile doğada çözünebilen ambalajlar ile ürünleri sunmakta.

7. Sentetik & Plastik İçeren Kıyafetler

Sentetik plastik yazıları olan kıyafetler yerine tamamen doğal pamuk olan kıyafetler seçmeniz hem çevre için hem de sağlığınız için olmazsa olmaz.

8. Plastik Kullanımı Azaltmak İçin Farkındalık

Plastik kullanımını azaltmak için en önemli adımlardan biri de, herkes için farkındalık yaratmak. Özellikle, çevreye zararlarını bilmeden bilinçsizce kullandığımız ürünler oluyor. Bu konuda insanları bilinçlendirmek herkesin görevi. Yazımızı paylaşırsanız çok seviniriz.

Vücutta Ağır Metal Birikmesi ve Detoks

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/grrlscientist/2018/04/23/five-ways-that-plastics-harm-the-environment-and-one-way-they-may-help/