Pingback Nedir? WordPress Pingback Ne İşe Yarar?

223

Pingback Nedir? WordPress Pingback Ne İşe Yarar?

Pingback - Pingback Nedir - Pingback Ne İşe Yarar? - Pingback Nedir? WordPress Pingback Ne İşe Yarar? - Pingback Nasıl Kapatılır - Pingback Faydalı mı? - Pingback Nasıl Yapılır?
Pingback Nedir

Pingback Nedir? WordPress Pingback Ne İşe Yarar? Ve pingback nasıl yapılır?

WordPress kullananların bazılarının bildiği bazılarının ise kafasını karıştıran pingback sistemine bir bakalım. WordPress sitemine özgü olan pingback aslında bir geri bildirim sistemi ve blog sahiplerinin kendi tanıtımını yaptıkları bir köprüdür. Pingbacki en basit tabiriyle şu şekilde açıklayabiliriz. Diyelim ki kendisi de site sahibi olan bir kullanıcı yazınızı okudu. Daha sonra ise bu yazıyla alakalı bir konuda yazı yazdı ve bu yazının her hangi bir yerinde bu konuya link verdi. Daha sonra ise sizin yorum sisteminize veya mailinize, başka bir siteden sizin yazınıza link verildiği anlamına gelen bir pingback bildirimi gelir. İşte buna da pingback denir.

Bu bildirim sizin mailinize ve yorum panelinize düşecektir. Bu yorum şu şekilde oluyor ;

bu yazı linkini, sizin yazılarınızı beğenen site sahibi kişinin kendi sitesinde paylaşmasıyla bildirim olarak gelecek.

Bundan sonra ise iki seçeneğiniz var. Ya bu yorumu onaylarsınız ya da onaylamaz ve öylece bırakabilirsiniz.

Onaylamazsanız karşılıksız alınan bir backlink olur. Aslında bunun seo yani arama motorları optimizasyonu açısından daha iyi olduğu düşünülür. Karşılıklı pingbackler de spam olarak algılanmadığı ve abartılmadığı sürece yararlıdır özellikle okunma sayısı fazla olan faydalı makalelerde. Bloglar arası etkileşimi arttırır. Yorum olarak düşmesine izin verdiğinizde, bağlantısı eklenen site için de olumlu olur. Yorumu onayladığınızda ise blogunuzdaki yazıdan diğer sitedeki konuya link çıkışı sağlar. Bu aslında alıntı yapılan site sahibinin isteyeceği birşeydir. Kısacası pingback sistemi blog yazarlarını daha özgün, daha içeriği kaliteli yazılar yazmaya iter ki fazla site tarafından link alabilsin.

WordPress Pingback sisteminin artı ve eksi yanları da vardır. Kısacası bunlardan bahsettik. Özellikle blog sitesini wordpress ile oluşturmuş veya oluşturacak okuyucularımız için umarız faydalı bir yazı olmuştur.

Eksi yanı ise, yazı sayısı çok fazla olan blog siteleri için bir çok spam pingback yorum da gelecektir hatta çoğu spam olabilir. Eğer bu pingback sistemi ile hiç uğraşamam derseniz de bunu wordpress panelindeki ‘’tartışma’’ başlığı kısmından ayar ve düzenlemelerini yapabilir.

Pingback bildirimleri nasıl kapanır?

Ayarlar > Tartışma > Varsayılan Makale Ayarlar >  ‘’Diğer Bloglardan Yeni Makaleler İçin Bağlantı bildirimlerini etkinleştir ‘’ denen kısmı işaretlemeyiz ve kapatmış oluruz.

Bu şekilde dilerseniz pingback bildirimlerini kapatabilirsiniz.

Umarız işinize yarar, keyifli okumalar!


Diğer wordpress yazılarımız:

Blog Nasıl Açılır?

Blog Açarken Worpress mi Blogger mı?

En İyi Worpress Blog Temaları