Orkide Dalından Çoğaltma

358

Orkide Dalından Çoğaltma

 

Orkide Dalından Çoğaltma yazımızdan herkese merhabalar. Evimizi süsleyen, harika görüntü veren, ev iç mekan havasını değiştiren bitki ve çiçeklerimize iyi bakmamız için birçok yazı paylaşıyoruz. Bugün de Orkide Dalından Çoğaltma ve Orkide Nasıl Çoğaltılır sorularının cevaplarını vereceğiz.

 

Öncelikle Orkide çoğaltmak için sağlıklı bir orkidemiz olmalı. Sağlıklı orkidenin ilk göstergesi sağlıklı dal ve yapraklarıdır. Sağlıklı yapraklar canlı, yeşil ve 4-5 yaprak ve daha fazlası olur. Şimdi gelelim orkide dalından nasıl çoğaltılır sorusuna Keiki dediğimiz orkidenin yavru kısmından çoğaltılmasına.

 

Orkide Dalından Çoğaltma

Orkide Dalından Keiki

 

Öncelikle Orkide Keiki nedir onu cevaplandıralım. Keiki, orkidenin yavru kısmı diye geçen, orkidenin köke yakın kısımları yada daldan da çıkmış olabilen, yavru dallara adını verdiğimiz kısımdır. Keikiyi normal yapraklardan ayıran özelliği orkidenin ana dalı üzerinden çıkan ayrı bir kısım olup, en önemli özelliği kendine has bir kök çıkarmış olmasıdır. İşte bizim Orkide Dalından Çoğaltma işlemimizin de kilit noktası budur. Sağlıklı kökü bulunan keiki yani yavru orkide kısmı, sağlıklı kök ve yaprakları sayesinde budanıp, sağlıklı bir yeni orkideyi oluşturacaktır. En kolay orkide çoğaltma yöntemi budur.

 

Orkide Nasıl Çoğaltılır & Orkide Keiki Kesimi

 

1. Öncelikle orkidemizin sağlıklı bir keikisi var mı diye bakmalıyız. Görselde görüldüğü gibi sağlıklı bir keiki için ilk bakmamız gereken yer 3 cm’den uzun bir kökü olması ve en az 2 yaprağının olmasıdır.

2. Keiki sağlıklı ise ve var ise, işleme başlayabiliriz. Başlamadan önceki gece ana orkideyi sulayalım. Orkide klorsuz su ile sulanmalıdır.

3. Köklerine zarar vermeden steril temiz bir makas yardımıyla köklerin hemen altından yavru orkideyi ayırabilirsiniz. Kök ve yapraklarına zarar vermemek önemlidir.

4. Ayırdığımız keikiyi kökleri hava alacak ve yaprakları toprağa değmeyecek şekilde yeni orkide toprağına ekebilirsiniz. Destek çubuğu da edinmeyi unutmayınız.

5. Ana orkidenin kesildiği yer hava teması olmaması gerektiği için, oraya tarçın yada macun ile kapatınız.

 

Orkide bu şekilde çoğaltılabilir. Orkide sağlığı için hem budama yapmış olursunuz hem de yeni bir orkide elde etmiş olursunuz. Evlerimizin havasını değiştiren bitkilerimiz için daha fazla ev bitkisi blog yazıları okumak için diğer yazılarımız;

 

Şans Bambusu Bakımı
Bambu Sarardı Ne Yapmalıyım
Bambu Nasıl Kurtarılır
Marginata Bitkisi Bakımı


Orkide Dalından Keiki, Orkide Nasıl Çoğaltılır, Orkide Keiki Kesimi, Orkide Dalından Çoğaltma