Mocha Nedir Evde Mocha Nasıl Yapılır ?

289

Mocha Nasıl Yapılır - Mocha Resimli Anlatım - Caffe Mocha - Mocha Nasıl Bir Kahvedir - Mocha Nasıl Kahve - Mocha Nasıl Hazırlanır - Mocha Nedir Evde Mocha Nasıl Yapılır? - Mocha Nasıl Yapılır Evde – Mocha Yapımı - Mocha Nedir
Mocha Nasıl Yapılır

Mocha Nedir Evde Mocha Nasıl Yapılır?

Kahve Gurmesi Serisinden

Çoğu kişinin tadına bayıldığı kahve mocha en popüler kahvelerden biri. Adını son günlerde sıkça duyduğumuz Mocha Nedir Evde Mocha Nasıl Yapılır ?

Çoğu kahvenin özünde olduğu gibi mochanın özünde de kullanılan kahve türü espressodur. Espresso kahve ise çok çok ince çekilen kahve çekirdeğinin koyu şekilde kavrulmasından yapılır. En son ise bu kahve 90 ° C sıcaklığındaki su ile yapılır ve espresso adını alınır. İsmi ise ekspres yani hızlı yapılıp ikram edilmesinden alır. Bu şekilde bir çok kahve çeşidi espressonun farklı şekillerde ısıtılması, su veya süt ile farklı oranlarda karışması, şurup veya krema eklenmesiyle farklı isimler alır. Mocha da bunlardan biri.

Mochanın kahve özü de espressodan yapılır. Adını ise Yemen’de eski bir kahve ticaret limanından alır. Mocha en genel anlamda, süt, espresso, krema ve çikolata ile yapılan bir kahve çeşididir. Sırf kahve tadını sevmeyenler yanında çikolata lezzeti de arayanların tercih ettiği bir kahve türüdür. Özellikle sıcak olarak çok lezzetlidir. Aslında Mochanın espresso ile yapılıyor olması bu kahveyi evde yapmayı zorlaştırıyor çünkü espresso makinesi tarafından yüksek basınçlı su ile hazırlanır. Diyet yapanları uyaralım içerisindeki çikolata sebebiyle şeker içeriyor. Yağsız süt ile kalorisi azaltılabilir.

Mocha Nasıl Yapılır - Mocha Resimli Anlatım - Caffe Mocha - Mocha Nasıl Bir Kahvedir - Mocha Nasıl Kahve - Mocha Nasıl Hazırlanır - Mocha Nedir? Evde Mocha Nasıl Yapılır? - Mocha Nasıl Yapılır Evde – Mocha Yapımı - Mocha Nedir
Mocha Yapımı

Gelelim bu lezzetli kahvenin tarifine ;

Evde Mocha Yapımı

  • Kahve : İlk olarak kahve yapılır. Bunun için iki ölçek yani double shot gerekir.
  • Taze öğütülmüş 13-19 gr kahve hazırlanır.
  • Kahve tamper ile düzleştirip, espresso makinesine yerleştirilir.
  • Hazırlanan espressonun içine çikolata tozu, çikolata şurubu veya çikolata sosu eklenir (önerilen 300 ml mocha için 24 gr çikolata).
  • Çikolata ve kahve iyice karıştırılır.
  • 60 ml süt basınçlı süt köpürtme aletiyle köpürtülür ve buharla ısıtılır.
  • Süt de çikolatalı espresso üzerine ilave edilir.
  • En son tatlandırmak için üzerine krema veya krem şanti ekleyebilirsiniz.

*Süt köpüğünü manuel olarak french presste yada blenderda elde edebilirsiniz.

*espresso yapan daha küçük aletleri internetten bulabilirsiniz (örneğin mocha cevzesi)

İşte lezzetli mocha bu şekilde hazırlanır. Umarız faydalı olmuştur.

Keyifli okumalar!

 

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.