Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir?

189

Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir? Harika 4 Kullanım Alanı!

Lavanta yağı faydaları nelerdir, Lavanta yağı kullanım alanları detaylıca yazımızda inceledik.

 

Lavanta Yağı Kullanım Alanları

1. Lavanta Yağı – Saç

Saç bakımında lavanta yağı yıllardır kullanılmaktadır (mutlaka doktorunuza danışın). Yapılan bir araştırmada, 86 saçsız hastayı içeren bir çalışmada, yağ karışımını (lavanta, kekik, biberiye ve sedir ağacı) saç derisine masaj yapan grup saç dökülmesi semptomlarında iyileşme yaşamıştır.

Ayrıca, Lavanta yağı saç büyümesini hızlandırabilir. Lavanta yağının hücrelerin büyümesini ve stresi azaltabilecek özelliklere sahip olabilir. Lavanta yağı saç derisi sağlığını iyileştirebilen antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Birkaç damla lavanta yağını zeytinyağı veya erimiş hindistancevizi yağı gibi 3 yemek kaşığı taşıyıcı yağa karıştırın ve saç derinize az miktarda uygulayın. Yıkamadan ve normalde yaptığınız gibi şampuanlamadan önce en az 10 dakika bekletin. Bunu haftada birkaç kez yapabilirsiniz.

2. Cilt Bakımında Lavanta

Lavanta yağı cilt bakımında da kullanılabilir (doktorunuzu mutlaka danışın! ve yağı seyreltmeden doğrudan cildinize uygulamayın. Bitkilerin yağları çok yoğundur, seyreltilmelidir. Ayrıca her cildin ihtiyacı farklıdır).

Cildinizde yeterli yağ olmadığında yada çok yağ salgılandığında akne oluşabilir (her 2 durumda da oluşabilir) . Özellikle cilde uygulanan aşırı yıpratıcı ve kurutucu uygulamalar sonucunda kuruyan cilt, bu durumu telafi etmek için sebum’u (cildinizin doğal yağı) aşırı üretmeye başlayabilir, bu da tıkanmış gözeneklere ve akne oluşumuna yol açar. Lavanta yağı cildi nazikçe nemlendirir ve gözenekler için komedojenik değildir.

Lavanta yağı doğal olarak antibakteriyeldir, yani gözeneklerinize sızabilecek akneye neden olan bakterileri öldürür. Bu, mor çiçeği ağrılı sivilce kırılmalarını önlemek, sakinleştirmek ve iyileştirmek için mükemmel hale getirir. Kısacası, lavantalı cilt bakım ürünlerini deneyebilirsiniz.

3. Uyku Dostu Lavanta ; Stres Savar!

Lavanta yağı ve lavanta kokusu genel olarak sakinleştirici, uykuyu getiren bir etkisi vardır. 1 sprey şişesine su doldurup, 2-3 damla lavanta yağı damlatırsanız ve bunu da sprey ile etrafa sıkarsanız uyumanızı kolaylaştırır ve sizi sakinleştirebilir.

Araştırmalara göre; Lavanta yağı, kan basıncını, kalp atış hızını ve vücut sıcaklığını azaltır, bu da savaş veya kaç stres tepkisinde bir azalmaya işaret eder.

Aynı zamanda daha önce de tarifini verdiğimiz yoga lavanta göz yastığı yapımı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Lavanta Yağı Faydaları - Lavanta Yağı Saç - Lavanta Yağı Cilt Bakımı
Lavanta Yağı Faydaları – Lavanta Yağı Saç – Lavanta Yağı Cilt Bakımı

4. Lavanta Ortam Havanızı Temizler!

Lavanta yağını odanızı temizlemek için kullanabilirsiniz. Bir bardak sıcak suya birkaç damla lavanta esansiyel yağı ekleyin. Ve havadaki zararlı bakterileri minimuma indirin.

Lavanta Bitkisi Nedir?

Lavanta botanik nane ailesine ait olsa da tadı ve aroması tamamen benzersizdir. Güçlü koku profili vardır. Güzellik ve tıbbi tedaviler yanı sıra, bu bitkiden elde edilen lavanta yağının mucizevi faydaları vardır.

Lavandula angustifolia, güçlü kokusu ve iyileştirici etkileri için uzun süredir popüler olarak yağ formunda kullanılmaktadır. Viktorya dönemindeki kadınlar, lavanta yağını parfüm olarak kullanırmış ve hatta Birinci Dünya Savaşı’nda antiseptik olarak bile kullanılmıştır. Lavanta çiçekleri önce hasat edilir ve daha sonra iyi ayrışması için kurutulmaya bırakılır.

Çiçekler yeterince kuruduktan sonra buhar damıtmaya başlanır. Ve lavanta yağı elde edilir.
Lavanta yağı ile baş ağrısı gibi tıbbi şikayetlerle mücadele edebilir, stresi azaltabilir ve hatta böcekleri bile uzak tutabilirsiniz. Ayrıca lavanta yağı güzellik için de kullanılıyor.