Laptop Klavyesi Nasıl Temizlenir?

155

Laptop Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Laptop Klavyesi Nasıl Temizlenir? sorusunu eminiz ki herkes merak ediyordur. Çünkü bilgisayarlarımız dolayısıyla klavye en çok kirlenen yerlerden biri. Hatta yapılan araştırmalara göre klavyeler, evde en çok kirlenen alanlardan. Klavye araları da zamanla toz tutmaya başlar. Tuşlar arasındaki küçük boşluklar hem kir hem de yağ ve toz tutar. Zamanla her gün ellerimizin değdiği klavyeler hijyenik olmamaya başlar. Tüm bu istenmeyen maddeleri uzaklaştırmak için masaüstü bilgisayarlar için ayrı, laptop bilgisayarlar için ayrı temizleme adımlarımız var. İşte klavye nasıl temizlenir? sorusunun cevabı!

Masaüstü Klavye Nasıl Temizlenir?

Masaüstü klavyeler bilgisayar ile bağlantısı ayrı olduğu için temizlemesi daha kolay. Gelelim masaüstü klavye nasıl temizlenir adımlarına:

Laptop Klavyesi Nasıl Temizlenir - Klavye Nasıl Temizlenir? - Masaüstü Klavye Nasıl Temizlenir
Laptop Klavyesi Nasıl Temizlenir – Klavye Nasıl Temizlenir? – Masaüstü Klavye Nasıl Temizlenir

1. Klavyenin fişini çekin.

2. Var ise basınçlı hava onunla tozunu çıkartın (ofis malzemeleri olan yerlerde bulunabilir).

3. Hijyenik aşamada ise var ise alkol ile yada yüzey dezenfektanına kulak çubuğu batırarak masaüstü klavye aralarını temizleyin.

4. En son ıslak bir bez yardımıyla aynı solüsyon temizleyici ile klavyenin üst kısımlarını silin.

5. En son iz bırakmayacak bir kurulama bezi ile üzerinden geçin. Klavyeyi temizledikten sonra tekrar kullanmak için kurumasını bekleyin.

Bazı masaüstü bilgisayar klavyelerdeki tuşlar tek tek çıkarılıp temizlenmeye de olanak sağlar. Klavyenizin böyle bir özelliği olup olmadığına dikkat edin. Çıkartılabilen tuşlara sahipse, temizliğiniz çok daha kolay bir şekilde olacaktır.

Laptop Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Laptop yani dizüstü klavyesi bilgisayarın kendisine yerleşiktir. Yani klavye bilgisayara ayrılmaz şekilde durur. Laptop klavyesini temizlemek için ihtiyacımız olacak malzemeler ise şeffaf bant, temizleyici dezenfekte eden mendiller. Gelelim adım adım laptop klavyesi nasıl temizlenir?

1. Laptop’u tüm güç kaynaklarından çekin ve tamamen kapatın. Aynı zamanda var ise usb girişlerindeki aksesuarları dahi çıkarın.

2. Unutmayın ki, en ufak su damlası dahi laptopa zarar verebilir ve bozabilir. Doğrudan su kullanımını laptoplarda yapmıyoruz.

3. Basınçlı havayı laptoplarda önermiyoruz. Bu tozu daha da içine kaçırabilir. Belki küçük boy laptoplara özel fırçalar ile aralarında tozlar giderilebilir.

4. Hafif nemli ve küçük boyuttaki dezenfektanlı mendiller ile klavye tuş aralarını nazikçe temizleyin. Mendilin çok ıslak olmamasına dikkat edin. Tozları dikkatlice alın.

5. En son yine temiz nemli mikrofiber bir bez ile tuşların üzerini de silebilirsiniz. Klavye temizliği oldukça önemlidir. Özellikle iş için sık kullanılan bilgisayarlarda toz, yağ ve kirler birikmekte ve sağlığınızı etkilemektedir. Klavye temizliği, bilgisayara zarar verebileceği için dikkatli temizlik yapılmasını tavsiye ederiz. Belirli aralıklarla klavye temizliğini tekrarlayabilirsiniz.

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?