Konjac Sünger Kullanımı

225

Konjac Sünger Kullanımı

Konjac Sünger Kullanımı yazımızdan merhabalar! Güzellik konusunda gittikçe popüler hale gelen konjac süngeri, cildin doğal olarak temizlenmesine, arınmasına ve beslenmesine yardımcı olabilir. İşte bu popülerliğin nedenlerini araştıralım.

Konjac Sünger Kullanımı - Konjac Sünger Nedir - Konjac Sünger Ne İşe Yarar Konjac Sünger Kullanımı

Konjac Sünger Nedir?

Kozmetik dükkanlarında gördüğümüz renkli yuvarlak süngerleri bilirsiniz. Konjac süngerler, konjacın kurutulmuş ve öğütülmüş köklerinden veya Asya’ya özgü fil ipliklerinden elde edilir. Asya kültürleri 2000 yılı aşkın bir süredir konjac kökü kullanmış ve konjac süngerleri yaklaşık 100 yıldır popüler bir ürün olmuştur.

Konjac tozu kalsiyum hidroksit ile karıştırılır, ısıtılır, dondurulur ve sonra kurutulur. Kalsiyum, aşırı asitli cilt pH’ını dengelemeye yardımcı olan alkali bir son ürün oluşturur. Bazen farklı cilt tiplerine fayda sağlamak için kömür, yeşil veya kırmızı kil eklenir.

Konjac doğal olarak A, B, C, D ve E vitaminleri, proteinler, lipitler, yağ asitleri, bakır, çinko, demir ve magnezyum ile beslenir. Çevreye zarar veren diğer kimyasalların aksine, konjac tamamen doğal, toksik olmayan ve biyolojik olarak parçalanabilir üründür.

Konjac Sünger Kullanımı – Konjac Sünger Ne İşe Yarar?

Konjac süngerin dolaşımı arttırma, arındırma ve gözenekleri temizleme gibi özelliklerinden dolayı tercih edilir. Konjac süngeri, yüzü doğal yoldan fırçalamak gibi aslında. Ayrıca kuru lekeler, sivilce, siyah nokta ve egzama için de faydalı olduğu düşünülüyor.

Konjac Süngeri Renkleri

Farklı renkli süngerlerin farklı işlevleri var;

Koyu gri konjac süngerleri : sivilce eğilimli ciltler için kömür kullanılmış.
Kırmızı veya pembe konjac süngerleri : hassas ve kuru ciltler için uygun.
Yeşil süngerler : yağ emici olması için yeşil kil içerir.

 

Konjac Sünger Nasıl Kullanılır

1. Konjac süngeri ilk kullanımdan önce süngeri 15 dakika ılık suda bekletin. Daha sonraları ise sadece bir veya iki dakika ıslatılması gerekir. Avuçlarınızdaki konjac süngerinin fazla suyunu alın ve nazik olmalısınız. Tavsiye edilen ise süngerin sade şekilde kullanılmasıdır.

2. Yüzünüze ise yukarı doğru, dairesel hareketlerle uygulayın. Kuru veya siyah noktaya eğilimli bölgelerde yoğunlaşın. Hafif bir peeling olmalı yani cildinizi yormamalısınız veya bastırmamalısınız zaten kiri iyice temizler.

3. Daha sonra ise kuruması için bir yere asabilirsiniz.. Işık ve nemden uzak tuttuğunuzdan emin olmalısınız özellikle, buharlı duşun yanında durmamalı.

4. Arasıra konjac süngeri dezenfekte etmek için 1 dakika boyunca çok sıcak suya koyun.Sünger parçalanıyor ise yenisini alın ve 3 aydan fazla sürede kullanmayınız.

Evde Lip Balm Dudak Nemlendirici Yapımı

Konjac Sünger Kullananlar