Ketojenik Diyete Nasıl Başlanır? Ketojenik Diyette Ne Yenir?

136

Ketojenik Diyete Nasıl Başlanır? Ketojenik Diyette Ne Yenir?

Ketojenik Diyete Nasıl Başlanır? Ketojenik Diyette Ne Yenir? işte tam bir rehber niteliğinde yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Binlerce insan ketojenik diyet hakkında bilgi edinmek istiyor ve denemek istiyor. Herkese uygun olamasa da (şeker hastaları için, ya da kronik bir hastalığı olanlar için) ve çok uzun süre yapılması tavsiye edilmese de genel olarak birçok amaçla uygulanan bir diyet türü.

Ketojenik Diyette Ne Yenir - Ketojenik diyete nasıl başlanır - ketojenik diyette neler yenmeli
Ketojenik Diyette Ne Yenir – Ketojenik diyete nasıl başlanır – ketojenik diyette neler yenmeli

Çoğu kişi ketojenik diyeti kilo vermek ve yani yağ yakmak için uygulasa da bunun yanında birçok hastalık için de uygulanıyor. Kalori kısıtlı çoğu diyetin aksine, ketojenik diyette kalori kısıtlaması ön planda değildir. En genel anlamda, az karbonhidrat, nispete fazla sağlıklı yağ tüketimi üzerine olan bir beslenmedir.

Ketojenik Diyet Kilo Vermeye Nasıl Yardımcı Olur?

 • Karbonhidrat isteğinizi azaltır
 • İştahı bastırır
 • Enerjiyi artırır
 • Kaygıyı, depresyonu azaltır
 • Beyin fonksiyonlarını düzeltir
 • Atletik performansı ve dayanıklılığı artırır

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet genel anlamda vücudun keto durumuna geçmesi üzerine kurgulu beslenme tarzıdır. Ketodaki vücut yağ ile çalışırken karaciğerin karbonhidrata değil ketona döndürmesidir. Normal beslenme tarzınız gibi günlük 50 gramdan daha fazla karbonhidrat aldığınızda beyniniz ve kaslarınız glikoz ile çalışıyordur. Ketojenik diyet de ise durum başkadır. Vücut ketozise geçtiğinde ana kaynak ketondur. Ve bunun için de tükettiğiniz yağları kullanır.

Karbonhidrat yokluğunda karaciğer keton cisimleri üretir ve yakıt olarak bunu kullanır. Vücudunuzun enerji olarak yaktığı yağ ise genel olarak depolanmış yağ ile yediklerinizden aldığınız yağdır. Ayrıca, Paleo diyet nedir? yazımızı da inceleyebilirsiniz. Ketojenik Diyete Nasıl Başlanır? Ketojenik Diyette Ne Yenir? işte daha detaylı bir liste:

Ketojenik Diyette Ne Yenir?

 • Ketojenik diyetin en önemli adımlarından biri de karbonhidratı düşük tutmaktır. Bu oran çoğu kişi için 30-40 gram karbonhidratın altındadır. (kronik rahatsızlıkları olan doktora danışabilir, her diyet herkes için uygun değildir).
 • Sebzeler ve kabuklu yemişler karbonhidratı yüksek gibi görünse de içerisindeki karbonhidratların çoğu liftir ve vücut tarafından sindirilmezler. Dikkatli bir şekilde ketojenik diyette tüketilebilir. Sebzelerden ise daha çok yeşil yapraklı olanlar tercih edilmelidir, patates, bezelye ve havuç gibi sebzeler tüketilmemelidir.
 • Ekmek, pirinç, tahıl, şeker, tatlılar, cips, meyve suları bu diyette bulunmuyor. Çünkü bu gıdaları tükettiğimizde yağdan değil şekerden yakmış oluruz.
 • Tereyağı, hindistancevizi yağı, zeytinyağı, pastırma, ceviz gibi sağlıklı yağ kaynaklarını bolca kullanabilirsiniz.
 • Et, peynir, yumurta işte çoğunlukla yiyebileceğiniz ve neredeyse hiç karbonhidrat içermeyen harika gıdalardır.
 • Hardal, tuz, karabiber, dereotu, mayonez gibi sosları kullanabilirsiniz. Ketçap ketojenik diyette olmamalıdır, içerisinde şeker vardır.
 • Tatlandırıcı dolu ürünleri tüketmenizi tavsiye etmeyiz. Değerli ve sağlıklı protein & yağ kaynaklarından bir diyet oluşturmalısınız.

Ketojenik Diyette Elektrolit Alımı

Ketojenik diyette zorluk çekebileceğiniz bir nokta da yorgunluk olabilir. Yorgunluk olursa yeterli elektrolit almamışsınız demektir. Ketojenik diyette magnezyum, potasyum ve tuz gibi kaynaklardan mineral almalısınız. Tüm bu elektrolitler ve tabi ki yeterli su alımı, vücudun düzgün çalışması, kaslar, enerji ve kalp atışı düzeni için gereklidir.

Ketojenik diyet yapmadan önce kesinlikle doktorunuza danışın.