Ketojenik Beslenme Nedir Nasıl Yapılır

161

Ketojenik Beslenme Nedir Nasıl Yapılır

Ketojenik Beslenme Nedir Nasıl Yapılır yazımızı detaylıca incelemenizi tavsiye ederiz!

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet ilk olarak 1920’lerde epileptik nöbetleri olan çocuklara yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Bugün hala bu amaç için kullanılmasına rağmen, daha sağlıklı yağlar ve daha az işlenmiş karbonhidratlar felsefesi, birçok kişi tarafından daha sağlıklı bir yol olarak benimsenmektedir.

“Keto” diyeti olarak da bilinen bu yaklaşım yağ oranı yüksek ve karbonhidrat oranı düşüktür. Yağ metabolize edildiğinde keton cisimcikleri adı verilen farklı parçalanmış yapılar üretilir ve vücut bunları çalışmaya devam etmek için kullanır.

Ketojenik diyet nedir sorusunun cevabı basitçe, yağ yediğimizde, kan şekeri seviyemizde kaldığını veya azalabileceğini ve pankreasın, karbonhidrat veya şeker yerken ortaya çıkan insülin salınımını tetiklemediğini söylüyorlar Sağlıklı yağ içeren bir diyet de kendinizi daha doygun hissedebilirsiniz.

Günde 50 gramdan az karbonhidrat yediğinizde, vücudunuz sonunda yakıttan (kan şekeri) hızla tükenir. Bu genellikle 3 ila 4 gün sürer. Sonra enerji için protein ve yağları parçalamaya başlayacaksınız, bu da kilo vermenizi sağlayabilir. Buna ketozis denir. Ketojenik diyetin, sağlık yararlarının peşinde olmaktan ziyade kilo kaybına odaklanan kısa süreli bir diyet olduğunu belirtmek önemlidir.

Yine de uyarı olarak belirtmekte fayda var ki, ketojenik diyet herkese uygulanamaz ve uzun sürede devam ettirilmemelidir. Bir sağlık sorunu oluşmaması adına doktorunuza danışınız.

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Ketojenik diyet, genel, sağlıklı beslenme önerilerinden farklı olan yüksek yağlı, orta proteinli, düşük karbonhidratlı bir yeme düzenidir. Besin açısından zengin birçok gıda, meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, süt ve yoğurt gibi karbonhidrat kaynaklarıdır. Keto diyetinde, tüm kaynaklardan gelen karbonhidratlar ciddi şekilde sınırlıdır.

Ketojenik beslenme nasıl yapılır sorusu, karbonhidratları günde 50 gramın altında tutmak amacıyla, genellikle ekmek, tahıl veya tahıl tüketmez. Ve meyve ve sebzeler bile sınırlıdır çünkü karbonhidrat içerirler. Çoğu insan için keto diyeti genellikle yemek yediklerinde büyük değişiklikler yapmayı gerektirir.

Ketojenik Diyetin Zararları Nelerdir?

Ketojenik beslenme genel olarak faydalı olsa da geri bildirim olarak sorun yaşayan kişiler de olmuştur bu nedenle doktorunuza danışınız.Mide, baş ağrısı, yorgunluk ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Buna “keto gribi” denir. Bazı insanlar uyku sorunları olduğunu da bildirdi. Yüksek lifli sebzeler, meyveler ve kepekli tahılların kesilmesi de kabızlık riskini artırabilir. Genellikle keto diyetisyenleri düzenli kalmasına yardımcı olmak için lifli gıdalar da tüketmelidir.

Keto diyetinin uzun süreli sağlık riskleri arasında böbrek taşları, karaciğer hastalığı ve vitamin ve mineral eksiklikleri bulunur. Karbonhidratları sınırlamak için besin açısından zengin birçok sebze ve meyve kesilir. Bu nedenle, A, C, K ve folat alımları genellikle düşüktür.

Keto diyetinin yüksek yağ doğası çok tartışmalıdır. Önemli miktarda araştırma, doymuş yağ oranı yüksek diyetlerin kalp hastalığı ve diğer kronik sağlık sorunları riskini artırabileceğini göstermiştir. Keto diyetisyenlerinin uzun süreli kardiyovasküler sağlıkları ile ilgili olarak alabileceği risk tam olarak araştırılmamıştır.

Ketojenik Tarifler ve Ketojenik Besinler

Ketojenik diyet liste örneği detaylı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 • Yumurta
 • Et
 • Süt
 • Peynir
 • Fıstık, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar
 • Avokado
 • Deniz ürünleri
 • Az Karbonhidratlı Sebzeler
 • Tereyağ
 • Tavuk – Hindi

Ketojenik Kahvaltı

Ketojenik diyette kahvaltı çok önemlidir. Güne başlarken, enerjik başlamak için çokça seçeneğiniz olacak. Karbonhidratı az olan aşağıdaki kahvaltıları hazırlayabilirsiniz;

 • Tereyağlı Mantarlı Omlet
 • Ispanaklı Yumurta + peynir
 • Kıymalı Yumurta + peynir
 • Avokado tost + fıstık ezmesi + ceviz

Kaynak: https://www.eatright.org/health/weight-loss/fad-diets/what-is-the-ketogenic-diet