İntermittent Fasting Diyeti Nasıl Yapılır

209

İntermittent Fasting Diyeti Nasıl Yapılır

İntermittent Fasting Diyeti Nasıl Yapılır, intermittent Fasting Diyeti Örnekleri, intermittent fasting 16/8 nasıl yapılır? bütün detayları yazımızda bahsettik. Keyifli okumalar!

İntermittent Fasting Nedir?

 • İntermittent fasting yani aralıklı oruç diyeti çok bilinenin aksine aslında kalori kısıtlamasına dayalı bir beslenme modeli değildir.
 • Bu beslenme düzeni saat kısıtlamasına dayalıdır. Birçok saat versiyonu olmasına rağmen, en popüler ve çoğu kişi tarafından uygulanabilir versiyonu ise 16/8 intermittent fasting olan versiyonudur.
 • Diğer diyet türlerinden farklı olarak, aralıklı oruç yemek yediğiniz zamana odaklanır. Vücudunuza yemekler arasında gerekli bir dinlenme süresi sağlamaya odaklanır ve depolanan yağın vücut için birincil yakıt kaynağı olarak salınmasını arttırır.
 • Aralıklı oruç, ihtiyaçlarınıza göre uyarlanabilir ve genellikle haftalık ve hatta bazen günlük olarak pratik yapabilirsiniz.
 • Yemediğiniz zaman aralığında, fizyolojik olarak, vücudunuzun yakıt kaynağı olarak kullandığı glikoz (şeker) sağlamazsınız. Bunun yerine, vücut tüm mevcut glikozu tükettiğinde (tipik olarak 12-16 saat oruç arasında herhangi bir yerde ortaya çıkar), vücudunuz yaşamımızda bulunan depolanmış glikozun salınmasını indükleyecektir. Bu glikojen olarak bilinir. Vücudunuz bu glikojeni vücudunuzun birincil yakıt kaynağı olarak kullanabileceği ketonlara ayırmaya başlayacaktır.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

 • İntermittent fasting’de yemek yediğiniz aralık 8 saat geri kalan 16 saat ise birşey yemediğiniz sadece su, çay ve Türk Kahvesi gibi kalorisiz içecekleri tüketebildiğiniz beslenme modeli var.
 • Mantığı ise şuna dayalı; kalori kısıtlaması yok, ama zaten yediğiniz aralık düştüğü için zaten aldığınız kalori miktarı düşmüş oluyor.
 • Kalorisiz içecekler, 16: 8 aralıklı oruç diyetinde toklukta olumlu rol oynayabilir. Gün boyunca düzenli olarak su içmek, kalori alımını azaltmaya yardımcı olabilir, çünkü insanlar genellikle susuzluğu açlıkla karıştırılır. İntermittent fasting diyeti nasıl yapılır cevabı bu şekilde anlatılabilir.

İntermittent Fasting Diyeti Örnekleri Nelerdir?

 • Aralıklı oruç diyetini yapmak için önce hangi saatlerde yemek yemeyi düşünüyorsunuz, bunu planlamalısınız. 8 saat yemek yenilen aralığı ister sabah kahvaltı yaparak (sabah 9 – akşam 5) yada öğlen yemeye başlayarak (öğlen 12- akşam 8) gibi tercih edebilirsiniz. Önemli olan aç kaldığınız sürelerde iyi hissetmeniz.
 • Eğer açlıktan baş dönmesi gibi durumlar oluyorsa yada şekeriniz veya başka bir rahatsızlığınız var ise doktora danışarak yapmanızdır. Bu diyet şeker hastaları için uygun değildir.
 • Vücudun doğal metabolik süreçleri aralıklı oruçta gelişerek daha sağlıklı yaşamlar sürmemizi ve aralıklı oruç tutmanın birçok olumlu sağlık yararından faydalanmamızı sağlar.

Diyet Magnolia Tarifi İçin Tıklayın!

İntermittent – Aralıklı Oruç Diyet Faydaları Nelerdir?

 1. Sağlıklı glikoz seviyeleri
 2. Kolesterol seviyelerinin normal aralıkta tutulması
 3. Kalp ve beyin sağlık desteği
 4. İnsülin duyarlılığı ve daha fazla karbonhidrat tolere etmenizi sağlar ve kan şekeri seviyenizi daha iyi düzenlemenizi sağlar. İntermittent fasting, insülinin % 20-30 oranında azalmasına da neden olur. Bu nedenle IF, insülin direnci ile mücadele eden Polikistik Over Sendromlu (PCOS) kadınlarda harika bir yardımcı tedavi olabilir.
 5. Büyüme Hormonu daha iyi çalışır! Aralıklı oruç, vücudumuz üzerindeki yaşlanma karşıtı etkileri ile bilinen İnsan Büyüme Hormonu (GH) olarak bilinen bir hormonun salınmasına neden olur. Serbest bırakıldığında, insan büyüme hormonu vücudumuzun kas yapmasına ve yağ yakmasına yardımcı olur.
 6. Metabolik hız – Metabolizmanızı % 3-14 oranında hızlandırır.
 7. Besinlerinizi daha verimli bir şekilde emecek ve protein sentezini artıracaksınız çünkü vücut oruç açlık sinyali olarak algılıyor.
 8. Yağ yakımı ve oksidasyonu. Daha fazla kas korumak pahasına kendi vücut yağınızı yakıt için kullanacaksınız.
 9. Kilo vermeye yardımcı
İntermittent Fasting Diyeti Nasıl Yapılır - Aralıklı Oruç Diyeti - İntermitten Fasting Nedir
İntermittent Fasting Diyeti Nasıl Yapılır – İntermittent Fasting Nedir
İntermittent Fasting Diyeti Kimler İçin Uygun Değil?
 • Hamileler
 • Çocuklar
 • Diyabet hastaları
 • Kalp hastaları ve özel ilaç kullananlar
 • Belirli rahatsızlıkları olanlar

Kaynak : https://www.dietdoctor.com/intermittent-fasting