Hygge Yaşam Felsefesi

237

Hygge Yaşam Felsefesi

 

Hygge Yaşam Felsefesi tarzı yada felsefesi son zamanlarda, 2015 yılında “Danimarka’nın En Mutlu Ülkesinin Sırlarını Ortaya Çıkarma” adlı kitabının Helen Russell tarafından yayımlanmasının ardından, tün dünyanın dikkatini çekti.

 

Rahat bir iç dekorasyona veya “ev yapımı” yemek tariflerine ve el sanatlarına sahip bir yaşam tarzı trendi olarak şimdi daha popüler olmasına rağmen, hygge yaşam aslında yavaşlama ve şimdiki zamanda neler olup bittiğinin bilincinde olma gerektiren bir yaşam tarzıdır. Hatta günümüzde yine popüler olan anda yaşama mindfulness akımı gibi farkındalık içinde bir uygulamadır.

 

Hygge Kitap

 

Hygge yaşam, bir şekilde rahat ya da özel olduğunu hissetme ya da bir anı kabul etmeyi içerir. Bu yalnızken veya ailenizle olabilir ve evdeyken veya dışarıdayken olabilir. İstediğiniz zaman uygulanabilir.

Bu yazımızda size hygge hakkında biraz detay sunacağız ve bu tarz yaşamı hayatın birçok alanında uygulamak isteyip istemediğinize karar vermenize yardımcı olacağız.

 

Hygge Yaşam Felsefesi - Hygge Felsefesi - Hygge Dekorasyon - Hygge Tarzı Dekorasyon - Hygge Nedir - Hygge Kitap Danimarka

 

 

Hygge Nedir?

 

Hygge nedir, rahat olma kavramını temelde içinde barındırsa da, ne yediğiniz mesela, rahat bir atmosfer yaratmanın önemli bir parçasıdır. Ev yapımı yiyecekler, rahat giyecekler ve sıcak içecekler hepsi son derece rahatlatıcı şeylerdir. Ancak, hygge kavramı daha çok konfor ve aşinalık hakkındadır.

 

Belki bu rahatlık duygusunu hissetmek için annenizin eski çikolatalı kurabiye tarifinden hoşlanıyorsunuzdur, ancak bu yaşam tarzının sadece küçük bir kısmı. Evet, birisinin size aktaracağı pasta diliminin tadını çıkarın ama fiziksel olarak elinizden gelenin en iyisini hissetmek istiyorsanız, sağlıklı beslenmeyi aklınızda tutmalısınız, bu yüzden sağlık hala önemlidir.

 

Hygge, sıcak bir atmosfer yaratmak ve iyi insanlarla hayattaki güzel şeylerin tadını çıkarmak anlamına gelir. Mum ışığının sıcak parıltısı mesela. Belki de hygge, Danimarkalıların neden dünyanın en mutlu insanlarından olduğunu açıklıyor.Kısacası size rahat ve huzurlu hissettiren ortamlarda olmak ve böyle ortamlar sunmak.

 

Hygge Felsefesinin en güzel yanı size bizce, herkesin eşit ve uyumlu olması. Eşit seviyede işler yapılıp büyük sofralar kurulması. Rahatlık, kıyastan uzak dostluklar!

 

Hygge Olmazsa Olmazlar

 

1. Şömine – Mum

 

Hygge yaşam tarzında şömine mum ve kısacası loş ışık çok popüler. Sakinleşmek ve anda olmak için oldukça ön planda.

 

2. Ekose Battaniyeler- Kalın Kaza ve Çoraplar

 

Cozy desek yanlış olmaz. Evet tüm mevsimlerde uygulanabilen Hygge akımı en çok kışa yakışıyor. Kalın battaniyeler, kazaklar çok tercih ediliyor.

 

3. Kitaplar

 

Hygge yaşam tarzında yine kitaplar ve kitap okumak geniş bir yer edinmiş, anda olmak için oldukça ideal bir hobi aynı zamanda.

 

4. Ev Yapımı Muffinlar, Reçeller

 

Özellikle ev yapımı tatlılar ve tatlı kokularının evden duyulması, bu kokunun verdiği sıcak ortam ve rahatlık. İşte Hygge…

 

5. Sıcak Çikolata & Kahve & Geniş Sofralar

 

Dostluklarınızı pekiştiren kahve sohbetleri, sıcak çikolatalar. Tam da bu akımın en güzel örnekleri!

 

Hygge Tarzı Dekorasyon

 

Hygge Salon Dekorasyon ; Cozy Ortam

 

Mumlar, lambalar ve şömineler, her zaman hygge dolu bir evde bulunan ışığın yaygın kullanımlarındandır. Aydınlatma ruh halinizi değiştirebilir, böylece seveceğiniz bir şey seçin. İskandinav dekorunda, alanın etrafına dağılmış mumları veya mantodan geçen ışıklarını bulmak yaygın.

 

Hygge Şömine

 

Danimarka kültüründe arkadaşlar ve aile birlikte vakit geçirirken şöminenin etrafında toplanırlar. Bu hygge deneyimi, sıcaklığı ve beraberliği temsil ediyor ve evinizi rahat ve misafirperver hissettiriyor. Bu aynı zamanda ilk aydınlatma noktanıza da bağlanıyor. Mumlar, sicim ışıkları ve ateş gibi ışık katmanlarına sahip olmak, ev gibi şık bir dekorasyona ev hissi verir. Ateşin etrafında oturmak, her gün yayılması gereken çok içten ve rahat bir duygudur.

 

Sakin Bir Ortam; Hygge

 

Peluş bir sandalyeye ve sıcak ışığa sahip rahat bir okuma köşesi, iç sesinizi bulmak ve bedeninizi ve zihninizi rahatlatmak için mükemmel bir yerdir. Yatağın her iki tarafında da aydınlatma olması, yatak odanızı uyuyabileceğiniz bir yerden çok bir kaçamak gibi hissetmenizi sağlayarak ev dekorunuza şıklık katmanın harika bir yoludur.

 

Fonksiyonu ve zarif stili taşıyan favori dekor parçalarını seçin. Bir mekan ve sakinlik duygusu yaratmak için evinizdeki duvar renkleriniz için nötr ve beyazları seçin. Sevdiğiniz, misafirler arasında bir sohbete neden olabilecek kitaplar ev dekorunuza bir parça sakinlik katmak için mükemmel örnekleridir.

 

Pastel Renkler

 

Hygge dekorasyon için pastel tonlar tercih edilmeli. Çok renkli, göz yoran detay renkleri tercih edilmiyor.
Sıcak renkteki ahşap renkleri birleştirmek, İskandinavya dokunuşunu evinize taşımanın mükemmel bir yoludur. Ahşap tonları sadece evinizi ısıtmakla kalmaz, aynı zamanda sizi doğaya yaklaştırmanıza yardımcı olur.

 

Hygge Banyo Dekorasyonu

 

Hygge banyo dekorasyonunda en önemli detay bizce banyo dekorasyonunun da bir yaşam alanı gibi dizayn edilmesinden geliyor. Sıcak peluş halılar, kalın pastel bornozlar, pastek tonlarında duvarlar ve yine banyoda da mum.


EN İLGİNÇ KİTAPLIK MODELLERİ