Hibiskus Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

206

Hibiskus Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hibiskus Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir? hibiskus çayı, hibiskus bitkisinin kurutulmuş çiçek ve yapraklarından demlenerek yapılan aromatik bitkisel çaydır. Hibiskus çayının sağlık için hem faydaları hem de zararları (yan etkileri) vardır. Faydaları ve zararları için yazımızı okumaya devam ediniz.

Hibiskus Çayının Zararları

  1. Hibiskus çayının, hamileler için zararlı etkileri olabilir.
  2. Kan basıncını düşürür, bu nedenle hali hazırda kan basıncı, tansiyonu düşük olan kişilerin hibiskus çayı tüketmesi tavsiye edilmez.
  3. Diyabet veya düşük şeker sorunu yaşayanlara önerilmez.Tıpkı düşük tansiyona sahip olmak gibi, kan şekeri seviyenizi çok düşürmek de kendi riskleriyle karşı karşıyadır. Kan şekerinizi düzenlemek için zaten ilaç alıyorsanız çayı tüketmeyiniz.
  4. Hibiscus çayı östrojeni etkiler. Bu, hibiskus çayı içmenin aslında menstruasyona neden olabileceği anlamına gelir. Bu, bazıları için bir fayda ve diğerleri için bir risk için başka bir örnektir.
  5. İlaçlarla etkileşime girebilir. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, bitki çayları sakıncalı olabilir.
hibiskus çayının faydaları ve hibiskus çayının zararları - hibiskus çayı - hibiskus çayının zararları
hibiskus çayının faydaları ve hibiskus çayının zararları – hibiskus çayı – hibiskus çayının zararları

Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir?

1. Hibiskus Cayi Antioksidan İçerir

Antioksidanlar, hücrelerinize zarar veren serbest radikaller adı verilen bileşiklerle savaşmaya yardımcı olan moleküllerdir. Hibiscus çayı güçlü antioksidanlar açısından zengindir ve bu nedenle serbest radikallerin birikmesinden kaynaklanan hasar ve hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

2. Hibiskus Çayı Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Olur

Hibiscus çayının en etkileyici ve iyi bilinen faydalarından biri, kan basıncını düşürebilmesidir. Zamanla, yüksek tansiyon kalbe fazladan yük bindirebilir ve zayıflamasına neden olabilir. Yüksek tansiyon, artmış kalp hastalığı riski ile de ilişkilidir. Çeşitli çalışmalar, hibiskus çayının hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürebileceğini bulmuştur.

3. Kan Yağ Düzeylerini Düşürmeye Yardım Eder

Kan basıncını düşürmeye ek olarak, hibiskus çayının kalp hastalığı için başka bir risk faktörü olan kan yağ seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

4. Karaciğer Sağlığını Destekler

Protein üretmekten safra salgılamaya kadar yağ parçalamaya kadar karaciğeriniz genel sağlığınız için gereklidir. İlginç bir şekilde, çalışmalar hibiskus çayı, karaciğer sağlığını geliştirebileceğini ve verimli çalışmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

5. Zayıflamaya Yardımcı

Metabolizma hızını arttırdığı için, zayıflamaya yardımcı olur.

6. Anti-bakteriyel Etkisi Vardır

Bakteriler bronşitten pnömoniye ve idrar yolu enfeksiyonlarına kadar çeşitli enfeksiyonlara neden olabilecek tek hücreli mikroorganizmalardır. Bazı test tüpü çalışmaları, antioksidan ve antikanser özelliklerine ek olarak, hibiskus çayı bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Hibiskus Çayı Nedir?

Hibiscus, dünya çapında tropikal iklimlerde bulunan ebegümeci ailesinden çiçekli bir bitkidir. Çiçek ve bazen yaprakları çay için kullanılmak üzere kurutulur. İnsanlar yararlı özellikleri nedeniyle yüzyıllardır hibiskus cayi içiyorlar. Hibiskus, kızılcıklara benzer bir tart aromasına sahiptir ve hem sıcak hem de soğuk olarak alınabilir.

Filtre Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Filtre Kahve Nasıl İçilir?

Hibiskus çayının faydaları ve zararlar nelerdir? yazımızda incelediğimiz gibi hem faydaları hem de zararları vardır. Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/318120