Glüten Nedir ? Glüten Hassasiyeti

216

Glüten Nedir? Glüten Hassasiyeti

Glüten Nedir - Glüten - Gluten - Glüten İntoleransı - Glüten Hassasiyeti - Glüten İntoleransı Nedir - Glüten Hassasiyeti Nedir

Glüten Nedir diye merak ediyorsak biraz daha bilimsel konuşmak gerek. Glüten sebepli rahatsızlık yaşayan kişi sayısı artması ve artık günümüzde popüler bir konu da haline gelmesiyle beraber, haliyle glütensiz ürünlerin olduğu ambalaj gıda ürünleri de raflarda yerini aldı.

Peki Nedir Glüten

Glüten, bir protein grubu olup buğday ve türevi bazı tahıllarda bulunur. Suyla karıştığında jelatin olup esnek yapı halini alır.

Buğday, çavdar, arpa ve yulafın da içerisinde bulunan glüten hamurun güçlü yapısını meydana getiren bir proteindir. Tek başına yapı olarak ise sert ama yine esnektir. Fakat suyla birleşince esnek bağlar oluşturur. Kısacası hamurun yapısından sorumludur ve glütensiz istenilen yapı oluşmaz.

Aslında Glüten normal, sağlıklı bir insanın mide ve bağırsak sinirim sisteminde sorunsuz sindirilebilen bir buğday proteinidir. Fakat bazı insanlar glüten proteinini sindiremez. Bunun sonucunda ise bağırsak emilimleri bozulur. İşte buna glüten intoleransı yada glüten hassasiyeti denir, aynı zaman da çölyak hastalığı olarak da geçer.

Ciddi glüten hassasiyeti olanlar için makarna, baklava, arpa, yulaf, hamburger, un vs. herşey yasak oluyor genelde. Mısır, patates, pirinç, meyve sebze de yok neyse ki. Yoksa ne yiyecektik! Ayrıca, glüten hassasiyeti olan hastalar gıda etiketlerini iyice okuymayı öğrenmeli, içeriğinde glüten bulunan besinleri kesinlikle tüketmemeli.

Glüten hastalığı Çölyak

Çölyak hastalığı ise glüten hassasiyetinin ciddi boyutlara varması. Genetik de geçiş sağladığı düşünülüyor ve karın ağrısı, iştahsızlık, hazımsızlık, gaz şikâyetleri ile baş gösterip her yaştan çocukta ortaya çıkabiliyor.

Glüten hassasiyeti olan kişiler özellikle glütenli beslendiği ve glütensiz beslendiği zamanlar arasındaki farktan hemen anlayabiliyor yada tam tanı için test yaptırabiliyorlar.

Öte yandan bağırsaktaki harabiyeti azaltmanın en doğru yolu glütensiz beslenmek oluyor. Fakat bu uzun süreli devam etmeli. Sindirim sorunları düzeldikten sonra bırakılmamalı glütensiz diyet devam etmeli.

Eğer siz de glüten varlığı olan gıdalardan tükettikten sonra sindirim sorunları yaşıyorsanız, bir doktora görünmenizde fayda var. En iyi çözüm uzman doktor ve diyetisyenle beraber siz uygun bir diyet oluşturmak olacaktır!

 

 

Blogumuzdaki diğer yazıları okumak, bilgilenmek için tıklayınız.