Ghrelin Hormonu Nedir Nasıl Çalışır

218

Ghrelin Hormonu Nedir Nasıl Çalışır

Ghrelin Hormonu Nedir Nasıl Çalışır, Ghrelin Hormonu Nasıl Çalışır, Ghrelin Hormonunu Arttıran Yiyecekler, Ghrelin Hormonu Nasıl Azalır, Ghrelin Hormonu Faydaları,Ghrelin Hormonu zayıflama.

Ghrelin Hormonu Nedir Nasıl Çalışır - Ghrelin Hormonu Nasıl Çalışır - Ghrelin Hormonunu Arttıran Yiyecekler - Ghrelin Hormonu Faydaları Ghrelin Hormonu Nedir Nasıl Çalışır

Ghrelin Hormonu Nedir?

Ghrelin, büyüme hormonunu serbest bırakan bir peptid (GHR) olduğu kabul edilen, iştah açıcı bir hormondur.

İştah arttırıcı hormon olarak bilinen Ghrelin hormonu, midede salgılanır ve beyne sinyal yollar. Obezite ve aneroksiyada da farklı düzeyler görülür. Normalde, grelin seviyeleri yemeden önce yüksek şekilde artar ve bu açlığı işaret eder. Yemekten sonra yaklaşık üç saat sonra tamamen iner.

Ghrelin sizi aç hissettirdiğinden, öğünlerden önce yükselme ve öğünlerden sonra düşme eğilimindedir. Yiyecek alımınıza bağlı olarak gün boyunca vucütta dalgalanır. Bir peptid hormonu olarak, gastrointestinal kanalda yer alan ve merkezi sinir sistemi ile iletişim kuran hücreler tarafından üretilir. Midede üretildikten sonra, artan ghrelin seviyeleri beyine açlık hissetmenize neden olan bir sinyal gönderir. İnsanlarda iştah açıcı tek hormon olarak kabul edilen Ghrelin, potansiyel olarak aşırı yemeye neden olabilir.

Ayrıca, stresli durumların sonucu olarak daha fazla ghrelin doğrudan vucütta serbest bırakılır ve bu da neden birçok insanın stres altındayken yemek yeme eğiliminde olduğunu açıklar. Stres döngüsünü devam ettirerek, ghrelin, bir kişinin stres düzeylerini koruyarak ve atıştırmak veya fazla yemek için güçlü bir istek uyandırarak kilo alımına katkıda bulunur.

Ghrelin Hormonu Faydaları

Ghrelin hormonu yemeğe başlama ve kilo alımı konusunda önemli bir rol oynayan, hızlı, etkili bir hormondur.

Ghrelin, vücut ağırlığını yönetmek için leptin adı verilen başka bir hormonla beraber çalışır. Leptin genellikle iştahı ve yiyecek alımını bastırdığından ve böylece kilo kaybına neden olduğu için, enerji dengesinin uzun süreli düzenlemesine aracılık eder.

Her iki hormon da öncelikle sağlıklı beslenme seçimleri yapmak, egzersiz yapmak, iyi uyumak ve stres yönetimi ile beraber iyi sonuçlar verebilir.

Ghrelin Hormonu Eksikliği ve Fazlalığı

Sürekli olarak dengesiz beslenmeniz durumunda ghrelin düzeyleri artar. Düşük kalorili diyetlerde çoğu kişinin oldukça aç hissetmesinin nedeni de budur. Öte yandan aşırı yemek yemek, ghrelin seviyelerinin düşmesine neden olur, ancak hedef de bu olmamalıdır (kilo almaya çalışmadığınız sürece).

Kalori eksikliği oluşturmaya çalıştığınız bir diyette olmanız, kendinizi aç hissetmenize neden olması ile beraber, kilo vermek için diyet yapmaya çalışmak konusunda en zorlayıcı şeylerden biridir. Neyse ki bazı besinsel alışkanlıklarının, ghrelinin kontrol altına alınmasına yardımcı olabileceği keşfedildi. Kaliteli gıda yoğunluğu, işlenmemiş gıdalar tüketmek ve yeterince lif ve protein almak, bu hormonun düzenlenmesinde çok önemli.

Bir öğün yemeğinden sonra Ghrelin seviyeleri önemli ölçüde düşmeli ve tekrar aç hissetmeye başlamadan önce yaklaşık üç saat veya daha fazla kalmalıdır.

Yemekten hemen sonra karnınızın acıktığını veya gün boyu sık sık atıştırmak istediğinizi farkederseniz, genel olarak yeterince kalori alıp almadığınıza dikkat etmelisiniz. Makro besinlerden birini ciddi şekilde kısıtlıyorsanız örneğin; protein, sağlıklı yağlar veya kompleks (rafine edilmemiş) karbonhidratlardan lif gibi makro alımınızı arttırsanız, durum düzelecektir. Sağlıklı ve düzenli beslenmek, iştahınızı bir anda artıracak açlık moduna girmenizi de önler.


YEŞİLÇAY İÇMEK ZAYIFLATIR MI?