Evde Basit Teraryum Yapımı

327

Evde Basit Teraryum Yapımı - Teraryum Bahçe Yapım - Terrarium Yapımında Kullanılan Malzemeler - Teraryum Yapımı Kolay - Teraryum Yapımı Malzemeleri
Teraryum Modelleri

Evde Basit Teraryum Yapımı

Evde Basit Teraryum Yapımı, Son dönemde evlerde, pinterestte, her yerde gördüğümüz küçük bahçe dünyası, akvaryumu da hatırlatan teraryum nedir? Teraryum Yapımı ve Terrarium Yapımında Kullanılan Malzemeler!

Terraryum yani bilinen adıyla Terrarium, toprak anlamına gelen Latince kelime terra ve aquarium yani akvaryumun birleşiminden geliyor. Şimdi tam da bahar geliyorken, ekosistemden esinlenilmiş, sanki dünya üzerindeki bitkilerin toprakla bütünleştiği minyatür bir dünya gibi terrarium. Son zamanlarda oldukça popüler olan teraryum, belki de bu kadar sevilmesinin nedeni şehir yaşamında yeşile ve doğaya olan özlem olabilir. Cam bir fanusta küçük bir ekosistem yaratmak ve bunu evin aydınlık bir noktasına koymak insana huzur veren ve doğayı hissettiren bir detay haline geliyor.

Peki Terrarium Yapımında Hangi Bitki Kullanılmalı?

Teraryum yapımı konusunda bitki seçimi önemlidir. Seçilen bitki ile kullanılacağı ekosistem uyumlu olmalı ki  bitki solmasın. Genel tavsiye edilen sukulent ve kaktüstür. Sıcağı sever ve sudan çok hoşlanmazlar. Böyle bitkiler için açık veya yarı açık cam sistemi kullanılmalı.

Fakat eğer teraryum nemli bir ortamda olacaksa, yosun bambu gibi suyu seven bitkiler kullanılmalı.

Ve tabi ki püf nokta kullanacağınız bitkilerin de birbirleri ile uyumlu olması. Ve teraryum için en iyi seçenek doğada yine. Ağaçların altında yetişen çimlerden ekleyebilirsiniz.

 

Teraryum Cam Fanus - Teraryum Malzemeleri Eminönü - Teraryum - Teraryum Yapımı - Teraryum Malzemeli - Teraryum Cam Fanus - Teraryum Yapımı Evde - Evde Basit Teraryum Yapımı
Teraryum Cam Fanus

Teraryum İçin Gereken Malzemeler

Cam Fanus: tavsiyemiz dar ağızlı geniş camlar, geri dönüşüm için gıda kavanozları olabilir.

Canlı & cansız bitkiler: bitkileri 1 tane sukulent ve biraz dışarıdan çim, cansız bitkiler de renk vermek için güzel, sadece çiçekleri de yapıştırılabilir fanusa. Canlı bitki 1 adet olsa iyi olur, rahat büyümesi ve kökünün de gelişebilmesi için.

Dekoratif Objeler: Dilediğiniz gibi yaratıcılığınıza kalmış. Nasıl bir ekosistem hayal ediyorsanız onu ekleyebilirsiniz. Örneğin ev objesi ya da hayvan objeleri.

Saksı toprağı: bu ekeceğiniz bitki için uygun olan toprak olmalı.

Çakıl taşı:  bitki kökleri çürümemesi için ve sağlam bir taban oluşturmak için.

Kömür: aktif karbon salınımı için ve bakteri oluşumunu önler.

 

Evde Basit Teraryum Yapımı - El Yapımı Teraryum - Teraryum Yapımı Seti - Terrarium Yapımı -Teraryum İçin Gereken Malzemeler
Teraryum Yapımı

Teraryum Nasıl Yapılır ?

Sırasıyla öncelikle camın tabanına çakıl taşı ile dolduruyoruz. Daha sonra kömür ve onun üzerine de toprağı zemin olacak şekilde dolduruyoruz. Bitkiyi koyacağınız alanı daha çok toprak ile doldurabilirsiniz. Bitkiyi yerleştireceğiniz yer önemli. En son dekorasyonunu yapabilirsiniz.

Teraryum Bakımı

Teraryum için fazla sulamaya gerek yoktur. Kendi içerisinde zaten nemli bir ortamda. Gün ışığı alan ama doğrudan güneşe maruz kalmayacağı bir ortamda olmalı. İşte bu kadar!

Keyifli Okumalar!

Teraryum Malzemeleri Eminönü, Teraryum, Teraryum Yapımı, Teraryum Malzemeli, Teraryum Cam Fanus, Teraryum Yapımı Evde, Teraryum Süsleri Yapımı, Teraryum Bahçe Yapımı, Terrarium Yapımında Kullanılan Malzemeler, Teraryum Yapımı Kolay, Teraryum Yapımı Malzemeleri, Evde Basit Teraryum Yapımı, El Yapımı Teraryum, Teraryum Yapımı Seti, Terrarium Yapımı, Teraryum İçin Gereken Malzemeler


Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Önerileri

Banyo Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Makyaj Pamuğu Kutusu Yapımı

En İlginç Kitaplık Tasarımları