Dünyayı Ucuza Gezmenin 5 Yolu

288

Dünyayı Ucuza Gezmenin Yolları - Ucuza Dünyayı Dolaşmak - Dünyayı Ucuza Gezmenin 5 Yolu - Ucuza Seyahat Etmek - Ucuza Dünyayı Gezmek - Ucuza Seyahat Fikirleri
Dünyayı Ucuza Gezmenin 5 Yolu, Dünyayı Ucuza Seyahat Etmek, Dünya Ucuza Nasıl Gezilir?

 

Dünyayı Ucuza Gezmenin 5 Yolu

 

Dünyayı Ucuza Gezmenin 5 Yolu yazımız yurt dışına çıkmak isteyip de bunun için yeterli bütçesi olmayanlar için bir rehber niteliğinde!

 

Etrafımızda duyarız hep dünyayı gezmek istiyorum ama yeterli param yok diye. Hele ki günümüzde İnstagram ve Youtube’nın bu kadar aktif kullanıldığı günümüzde dünyayı gezen, farklı lezzetler tadan, fotoğraflayan gezginlere özenmemek elde değil! Üniversite öğrencileri okuyucularımızın özellikle işine yarayacağını düşünüyoruz. Aslında herkes bunu aşırı maliyetli ve zengin işi olarak düşünse de isteyince yapılamayacak şey yok gibi kendimize göre ayarladıktan sonra.

 

Ucuza dünyayı dolaşmak diye düşününce ilk akla gelen iyi bir liste yapmaktır! Seyahat bir plan işidir. Biz de bunu düşünerek, okuyucularımıza yardımcı olması açısından bu yazımızı Dünyayı Ucuza Gezmenin 5 Yolu olarak derledik.

 

Peki Dünyayı Ucuza Gezmenin Yolları Nelerdir? İşte nasıl ucuza seyahat edebiliriz ve ucuza seyahat fikirleri neler?

 

Ucuza Seyahat Fikirleri - Dünyayı Ucuza Gezmenin Yolları - Ucuza Dünyayı Dolaşmak - Dünyayı Ucuza Gezmenin 5 Yolu - Ucuza Seyahat Etmek - Ucuza Dünyayı Gezmek
Ucuza Seyahat Fikirleri

 1. Plan Yapmak

 

Plan yapmak, dünyayı dolaşmak istiyorsanız olmazsa olmazdır. Ek masraflar çıkmaması için herşeyi düşünüp ona göre yola çıkmalısınız. Buna seyahat planı diyoruz. Plana inanmak, hayal kurmak ve rotayı ona göre yapmak çok önemli.

 

Planlamada rota önemli yani nereye gideceğinizi ülke olarak belirlemek daha sonra ise o ülke içinde yada ülkeler arasında nasıl güzergah dahilinde gezileceği geliyor. ‘Rüzgar nereden eserse’ demek pek mantıklı değil mesela interrail tren ile birçok Avrupa ülkesinde rota çizebilir planınız dahilinde bütçenizi planlayabilirsiniz.

 

2. Doğru Zamanı Düşünmek

 

Aslında çoğu insan doğru zaman olarak sıcak ya da uygun mevsimleri seçer. Kültür turu olsun yaz tatili turizmi olsun uygun mevsim gerekir çünkü gezinin rahat olması genelde önemlidir. Uygun durum ve hava koşullarında hem kısa sürede daha çok yer gezersiniz hem de geziniz sizin için eziyete dönüşmez. Aynı şey kış turizmi ve kayak bölgeleri için de geçerlidir. FAKAT…

 

Eğer herkesin gitmeyi tercih ettiği rahat zamanı seçerseniz, düşük zamanlara göre çok daha pahalı uçak bileti, konaklama ücretleri ile karşılaşmanız olası. Bizce bütçeniz azsa klasik uygun zamanlardan ise nispeten daha az tercih edilen dönemler daha uygun olacaktır.

 

 

3. Gezi Esnasındaki Masrafları Düşürmek

 

Amacımız ucuza dünyayı dolaşmak ve ucuza seyahat etmekse yapmamız gereken en önemli şey; seyahat sırasındaki masrafları küçültmek olacaktır. Peki ama nasıl işte birkaç yolu;

 

  • Yemek masraflarını düşürmek ki bunun için yemeği konakladığınız yerde yapmak veya sandviç ile geçiştirmek olabilir. Ya da gideceğiniz bölgenin yemeklerini deneyimledikten sonra biraz daha tasarruflu yemekler yiyebilirsiniz ki her gün her öğün dışarıda yemek kimi zaman konaklama masraflarınızı bile geçecektir.

 

  • Otel masraflarını ise erken rezervasyon ile ya da daha ucuz olan hostel ve ortak kalmalı odalar şeklinde düşünebilirsiniz. Ayrıca varsa tanıdık veya akrabalarınız rotanızı bu bölgelere göre de seçebilirsiniz.

 

  • Ulaşım Masraflarını ise araba kiralayıp sizinle aynı yöne giden insanlarla paylaşarak benzin masrafını da bölüşerek, azaltabilirsiniz. Daha küçük bir bölgede seyahat ediyorsanız metro gibi toplu ulaşım araçlarını tercih edebilirsiniz.

 

 

Dünyayı Gezmek - Dünyayı Ucuza Gezmenin Yolları - Ucuza Dünyayı Dolaşmak - Dünyayı Ucuza Gezmenin 5 Yolu - Ucuza Seyahat Etmek - Ucuza Dünyayı Gezmek - Ucuza Seyahat Fikirleri
Dünyayı Gezmek

 

4. Kampanya ve Turlarla Gitmek

 

Ucuza seyahat etmek söz konusu olduğunda hepimizin ilk baktığı herhangi özel günlerde havayolu firmalarının yaptığı özel kampanyalar ya da tur erken rezervasyon kampanyalarıdır.

 

Uçak biletlerini çok önceden almak, faydalı ucuza seyahat fikirleri arasında, nedeni ise gideceğiniz tarih ne kadar yakınsa; hem uçakta yer bulmak zorlaşıyor hem de bilet fiyatları artıyor. En iyisi eğer mümkünse bileti çok önceden ve iptal seçenekli olarak almak!

 

Eğer gideceğiniz yerlerde otel konaklamasını tercih edecekseniz erken rezervasyon dönemlerinden faydalanmak en iyisi olur.

 

Diğer bir fikir ise seyahat güzergahınız tur programlarına uygunsa, içinize sinen bir tur şirketiyle rehber eşliğinde gezinizi seçmek olacaktır.

 

 

5. Seyahat Paranızı Seyahat Esnasında Kazanmak!

 

Dünyayı Ucuza Gezmenin 5 Yolu yazımız için en sona ayırdığımız maddesi ise seyahat sırasında para kazanmak. Hatta masraflarınızı çıkartmak! Kulağa hoş geliyor ve evet tabi ki mümkün!

 

Yetenekleriniz doğrultusunda yurt dışında da kendinize özel işler bulmak mümkün. Mesela saat başına ücret alarak çalıştığınızda partime olarak hem gezmeye vakit kalır hem de harcamalarınızı çıkartmış olursunuz. Mesela İngilizceniz iyi seviyede ise İngilizce ders vermek ya da bir kafede partime çalışmak olabilir. Bu sizin yetenekleriniz ve masraflarınıza göre değişecektir. Ama kesinlikle tavsiye ediyoruz!

 

İşte kendi deneyimlerimizden yol çıkarak hazırladığımız dünyayı ucuza gezme yolları yazımız bu şekildeydi. Umarız hayali dünyayı dolaşmak olan okuyucularımıza yardımcı olur!

 

Ağva’da Kahvaltı Mekanları tavsiyemizi de okuyabilirsiniz!

Aynı zamanda dünya turlarını için buradan da inceleyebilirsiniz!

Keyifli okumalar dileriz.

 

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.