Dönüşümlü Burun Nefesi Nasıl Yapılır

243

Dönüşümlü Burun Nefesi Nasıl Yapılır

Dönüşümlü Burun Nefesi Nasıl Yapılır işte cevabı. Nefes almak insanı hayata bağlayan en önemli istemsizce uyguladığımız bir durumdur. Bu kadar basit görünse de aslında bilimsel olarak oldukça farklı bir bakış açısı sağlayabiliyoruz. Günümüzde nefes terapileri uygulanıyor, insanlar streslerinden uzaklaşıp nefeslerine odaklanıyor. İşte bu yüzden deneyebileceğiniz birçok nefes tekniği bulunuyor.

Dönüşümlü burun nefesi yani dönüşümlü olarak burun deliklerinden nefes almak diğer adıyla da alternatif dönüşümlü burun nefesi tekniği en çok bilinen ama merak edilen nefes egzersizi sayılabilir. Mantığı şudur; bir burun deliğimizden daha çok nefes alırız gündelik hayatta.

Normal ve kaliteli olan nefes aslında burundan alınan nefestir. Ağız nefesi sadece ağır bir spor yüzme veya koşma esnasında yani burun nefesi yetmediğinde kullanılmalıdır. Onun dışında burun nefesi en sağlıklısı olandır.

Eğer sadece sağ burun deliğinden nefes alırsanız beyninin solu, yada sadece sol burun deliğinizden nefes alırsanız beyninizin sağ kısmı aktive olur. Yani aslında dönüşümlü burun nefesi ile nefes çapraz şekilde alınmış olur. Bu da bilimsel olarak sakinleşmeye ve stresi yönetmeye yardımcı olabileceğimizi gösterdi. Hatta daha önce yayınladığımız 4-7-8 nefes tekniği de burdan okuyabilirsiniz.

Dönüşümlü Burun Nefesi Nasıl Yapılır

1. Gürültüsüz sakin bir ortamda dik oturacak şekilde gözler kapatılır.

2. Nefes egzersizine sol burun deliğinden nefes alarak başlamamız gerekiyor.

3. İşaret ve orta parmağınızı içeri doğru katlayıp, baş parmağınız ile sağ burun deliğini kapayınız.

4. Bu şekilde sol burundan nefes alıyoruz.

5. Daha sonra sağ elin yüzük parmağıyla bu sefer sol burun deliğini kapayıp sağ burun deliğinden nefes veriyoruz ve alıyoruz.

6. En son soldan nefes verip bir seriyi tamamlıyoruz. Tekrar seriye soldan nefes alarak başlıyoruz.

Dönüşümlü Burun Nefesi Nasıl Yapılır - Dönüşümlü Nefes - Alternatif Nefes - Nefes Teknikleri - Nefes Egzersizleri
Dönüşümlü Burun Nefesi Nasıl Yapılır

Bu şekilde tamamlanıyor. Sol-Sağ-Sağ-Sol olarak. Dikkat etmeniz gereken nokta vücudunuzun da rahat olmasıdır. Beynin sağ ve sol tarafını dengeye ulaştırır. Başlangıç için 2-3 dk yeterlidir. Ama tabi ki sağlıklı bireylerin yapması önerilir. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise doktora danışın.

4-7-8 Nefes Egzersizi

İp Atlamak Basen Eritir Mi?


Dönüşümlü Nefes, Alternatif Nefes, Nefes Teknikleri, Nefes Egzersizleri