Cilt Bakımı Zararlı Kimyasal İçerikler

238

Cilt Bakımı Zararlı Kimyasal İçerikler

Cilt Bakımı Zararlı Kimyasal İçerikler yazımız sivilce, gözenek gibi cilt sorunlarıyla başa çıkmak isteyenler için. Günümüzde neredeyse her cilt bakım ürünü içerisinde birçok kimyasal-bitkisel içerik kullanılmaktadır. Fakat bunların çoğunu kullanırken içeriğindeki ürünlerin ne işe yaradığını yada cildimiz için iyi olup olmadığından emin olamıyoruz. Yazımızda ise kozmetik ürünlerindeki kimyasal maddeler ve zararları ayrıca cilt ürünlerindeki kimyasal içerikler detaylıca bulabilirsiniz.

Cilt Bakımı Zararlı Kimyasal İçerikler - kozmetik ürünlerindeki kimyasal maddeler ve zararları Cilt Bakımı Zararlı Kimyasal İçerikler

Cilt Bakım Ürünleri İçerikleri

Mineral Yağlar (Vazelin)

Nemlendiricilerde, maskelerde, güne koruyucularında ve daha birçok cilt bakım ürününün içeriğinde kullanılan mineral yağlar, ciltte birikme ve sivilceye sebep olmaktadır. Sıvı parafin yani paraffinum liquidum, petrolatum,paraffinwax gibi başka isimleri de olan mineral yağlar petrol türevi olarak sayılmaktadır. Birçok cilt ürünler, banyo ürünleri, şampuanda kullanılmaktadır. Sivilce oluşumuna gözenekleri kapatarak neden olmaktadır.

Sabun

Sabun içeren cilt yıkama & temizleme ürünleri cildin 5.5 olan pH’ını, bazik olduğu için bozmaktadır. Bazik olan sabunlar ciltteki kendi doğal yağını çözer ve cilltte kuruma yapar.

Silikon

Bazı silikon çeşitleri cilt gözeneklerinde tıkanıklığa sebep olmaktadır.

Paraben

Cilt ürünlerinde içerik olarak kullanılan paraben genelde ürünün raf süresini uzatmak için kullanılan bir kimyasal. Fakat bilimsel çalışmalar zararlı olduğu yönünde. Artık çoğu üründe kullanılmıyor.

Parfüm

Parfüm içeriği hassas ciltli olanların uzak durması gerekn içeriktir. Franrance-free yani parfümsüz olan ürünleri tercih etmeli.

Sodyum Lauryl Sülfat (SLS,SLES)

Sls diye geçen sodyum lauryl sülfat, çoğu yüz temizleyici ve şampuan içeriği olarak kullanılmaktadır. Petrol tabanlıdır. Hem cilt için zararlı hemde sivilce yaptığı düşünülmektedir.

Kuru ciltler için fondöten önerileri

Yandan Çizgili Eşofman Kombinleri

 


Cilt Bakımı Zararlı Kimyasal İçerikler, Cilt Bakım Ürünleri İçerikleri, kozmetik ürünlerindeki kimyasal maddeler ve zararları