Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

260

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir? Bulaşık makinesi günümüzde hepimizin kullandığı, bulaşıkları yıkamayı sağlayan bir makinedir. Hem enerjiden hem de zamandan kazandırır. Özellikle elde yıkamaya göre daha az su kullanılır. Bu sebeple günümüz yoğun iş hayatında oldukça pratiktir. Temizlemeye yardımcı olan bu elektrikli makinenin de temizlenmeye ihtiyacı olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Düşünmediyseniz veya araştırıyorsanız doğru yerdesiniz! Peki Bulaşık Makinesi Temizliği ve evdeki malzemelerle bulaşık makinesi temizleme işte cevabı.

Çoğu kişinin şunu düşündüğünden eminiz, zaten su ve deterjanla yıkanan bir makine nasıl pislenir. Böyle düşünseniz de bazı ipuçları veren makinenizin temizlenme vakti çoktan gelmiş olabilir. Özellikle teknik uzmanların tavsiye ettiği sıklık ayda bir. Yani makinenizin uzun ömürlü olması ve bulaşıklarınızı düzgün çıkarması için ayda bir temizlemeniz önerilir.

Bulaşık Makinesi Boşken Nasıl Temizlenir - Bulaşık Makinesinin İçi Nasıl Temizlenir - Bulaşık Makinesi Yağları Nasıl Temizlenir - Bulaşık Makinesi Temizleme Yöntemi - Bulaşık Makinesi Temizliği Karbonat - Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir
Bulaşık Makinesinin İçi Nasıl Temizlenir

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir & Bulaşık Makinesinin İçi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinenizin temel olarak kirlenen noktaları pervaneleri veya boruları zamanla yemek artıklarıyla kirlenir ve kireçle dolar. İşte çözümü;

 • Öncelikle yapacağınız tüm temizliği, makinenizin model ve markasının kılavuzuna göre yapın.
 • Mümkün olduğunca daha az kimyasalla temizlemeye çalışın makineniz zaten bolca kimyasalla temizliyor.
 • Makinenizi temizlerken fişini çekmeyi unutmayın.
 • İç gövde kısmını ıslak temiz bir bezle iyice silin. Raflarını da çıkartıp silebilirsiniz.
 • Pervaneleri kontrol edin. Herhangi bir tıkanıklılık var mı diye eğer yoksa temiz bir bezle onları da silin.
 • Makinenin taban kısmını ve filtresini kontrol edin. Bunlarda da herhangi bir tıkanıklılık olmasın ve eğer yemek artıkları varsa onları da temizleyin.
 • En son makinenizin deterjan gözüne karbonat ekleyin.
 • Makinenizin üst kısmına bir kap içerisinde düz duracak devrilmeyecek şekilde elma sirkesi koyun. Bulaşık makinesi nasıl temizlenir sirke ile bu şekilde.
 • Bu şekilde içi boş olarak makinenizi çalıştırın.
 • En son güzel kokmasını isterseniz portakal ve limon kabuğu koyabilirsiniz.
 • Ayda bir tekrar edin.

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir - Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir - Bulaşık Makinesi İçi Nasıl Temizlenir - Bulaşık Makinesi Sirke İle Nasıl Temizlenir - Bulaşık Makinesi Temizleme Jeli

Bulaşık Makinesinin Dışı Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesinin dış kısmı temiz ıslak bir bezle, hafif sabunlu veya sirkeli suyla (çamaşır suyu gibi ağır kimyasal olmasın) silin. Ve havlu peçeteyle kurulayın.

Limon Tuzu İle Bulaşık Makinesi Temizliği?

Limon tuzu ile bulaşık makinesi iki yöntemle temizlenebilir. İlki, makineniz bulaşık dolu iken üzerine eşit miktarda limon tuzu serperseniz hem makineniz daha temiz olur hemde camlar daha da parlak olur.

İkinci yöntem ise makinenizin deterjan gözüne limon tuzu ekleyip yüksek bir sıcaklıkta boş bir halde çalıştırırsanız, makineniz görünmeyen iç boruları kireçten ve yemek artıklarından temizlenir. Bunu ayda 1 tekrar etmeniz tavsiye edilir.

Keyifli Okumalar dileriz.

Bulaşık Makinesi Boşken Nasıl Temizlenir, Bulaşık Makinesi İçi Temizliği, Bulaşık Makinesi Sirke İle Nasıl Temizlenir, Bulaşık Makinesi Temizleme Jeli, Bulaşık Makinesi Yağları Temizlenir, Bulaşık Makinesi Temizleme Yöntemi, Bulaşık Makinesi Temizliği Karbonat, Bulaşık Makinesinin İç Temizliği?


Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları

Makyaj Pamuğu Kutusu Yapımı

Evde Bambu Bakımı