Blog Nasıl Açılır ? – Yeni Başlayanlar İçin –

265

Blog Nasıl Açılır ? – Yeni Başlayanlar İçin –

Blog Nasıl Açılır ? Blog Nasıl Kurulur? Ücretsiz Blog Nasıl Açılır? ve Blog Yazmaya Nasıl Başlanır?

İşte okuyucularımız için rehber niteliğinde bir yazı! Kendi blog deneyimlerimizden yola çıkarak kaleme aldığımız blog yazıları serimize başlıyoruz. İşte Blog Nasıl Açılır adım adım yeni başlayanlar için.

Blog Nasıl Açılır – Blog Nasıl Kurulur – Ücretsiz Blog Nasıl Açılır – Blog Yazmaya Nasıl Başlanır – Ücretsiz Blog Açma – Blog Nasıl Oluşturulur
Blog Nasıl Kurulur

Neden Blog Açmalı?

Blog açmaya birçok sebepten başlanabilir. Bunlardan en popüleri hobi olarak yazılarınızı potansiyel okuyucularınızla paylaştığınız, yorum alabildiğiniz aktif bir ortam olmasıdır. Hobi olarak, asıl işinize ek olarak, boş zamanlarınızda dijital ortamda okuyucularınızla etkileşim kurarsınız. Yazmayı seviyorsanız ve deneyimlerinizden diğer insanların da faydalanmasını istiyorsanız harika bir fikirdir.

Para kazanmak amacıyla da blog yazısı yazılıyor ki bu zaten bu oldukça yaygın. Blog yazarak para kazanmanın birçok yolu var bunları sonraki yazılarımızda paylaşacağız.

Şirketin markalaşma sürecinde, şirket websitesine ek olarak blog açılabiliyor. Genelde şirketin tanıtımını amaçlı güncel ürün ve bilgiler paylaşılır.

İşte kurma aşamaları ve adım adım blog açmak!

Evden İş Yapmak - Evde İş İmkanları - Ek iş - Ek İş İmkanları - Evden Para Kazanma - Evden Ek İş - Evde Ek İş Fikirleri - Ek İş

Blog Nasıl Açılır ?

İnternette blog kurmak için öncelikle blog açmaya karar vermeniz çok önemli. Çünkü okuyucularınız yazılarınızı beğenmeye ve takip etmeye başladığı an devamlılık çok önemlidir. Bilginizi ve deneyimlerinizi belli aralıklarla paylaşmak size kaliteli ve sadık bir okuyucu kitlesi sağlayacaktır. Bu sebepten dolayı karar vermeniz ve blog yazmaya başlamanız çok önemli.

Blog açmaya karar verdikten sonra en önemli konulardan biri de blogunuzun hangi konuda oluşturulacağı. Birçok popüler blog konuları var, kararsızsanız bu şekilde daha genel konularda yazabilirsiniz ya da en çok tavsiye edilen niş, uzmanlık alanınız ve yetenekleriniz doğrultusunda spesifik bir konuda yazmanızdır.

Blog yazabilmek için öncelikle yazabileceğiniz bir platform olmalı. Blogger (blogspot), wordpress.com gibi platformlardan hiçbir ücret ödemeden subdomainalan adı ile direk yazmaya başlayabilirsiniz. Veya bir alan adı ve barındırma ücreti verip daha da kontrollü ve profesyonel bir blog da oluşturabilirsiniz. Her ikisi de makul ve tavsiye edebileceğimiz platformlar. Daha detaylı karşılaştırma için Blog Açarken Blogger Mı WordPress Mi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Blogger mı wordpress mi karar verdikten sonra ise ikiye ayrılıyor. Blogger ise seçiminiz Google hesabı almalı, ve bu doğrultuda blogger kısmına gelip herhangi bir alan adı ve hosting derdi olmadan yazmaya başlayabilirsiniz. Subdomain yani mesela sitenizinismi.wordpress.com gibi wordpress.com ile bir alan adı alıyorsanız da herhangi bir alan adı satınalma işlemi yoktur, direk bu platforma üye olarak yazmaya başlayabilirsiniz.

Alan adı ve barındırma (host) sahibi siz olacaksanız, öncelikle bir alan adı almalısınız. Blogunuzun konusuna uygun site ismi seçtikten sonra bu ad ile artık site alan isminizi satın alabilirsiniz bu hizmeti veren firmalardan. Fakat alan adınız eğer daha önce başkası tarafından alındıysa başka bir isimde almanız gerekir yada uzantısını değiştirebilirsiniz. Yani örneğin siteismi.com alınmış ise siteismi.net alabilirsiniz. Daha sonra bu alanı barındıracağınız bir host almanız gerekir onu da alan adı aldığınız firmadan ya da uygun gördüğünüz başka bir firmadan alabilirsiniz. Eğer işe daha başlangıçtan başlayıp, deneyim elde ettikçe fikrinizi büyütecekseniz o zaman tavsiyemiz başlangıç host paketlerinden satın almanız. Bu seçenek zaten çoğu firmada mevcut.

Peki blog nasıl kurulur? Günümüzde artık kodlama bilgisine ihtiyaç duyulmadan harika siteler yaratılabiliyor. Bunun için host sağlayıcı firmanızdan wordpress arayüz bağlantısı olan bir paket tercih etmeniz iyi olur. Hiçbir kodlama bilgisi olmadan, sürükle bırak sayfa oluşturma eklentileriyle, güvenlik eklentileriyle ve ücretsiz temalarla mobil uyumlu, tasarımı hoş, seo dostu bloglar yapılabilir. Buna uygun bir wordpress hosting paketi aldıktan sonra zaten direk wordpress başlangıç sayfasına da bağlanmış oluyorsunuz. Bu başlangıç kısmından sitenizin başlık, kullanıcı adı ve diğer tüm genel ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Blog Nasıl Açılır için bir sonraki adım ise artık sizin tasarım hayal dünyanıza kalmış. Size uygun bir tema seçmeniz gerekir. Blog için uygun temalar için En İyi WordPress Blog Temaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Geldik sitemizi özelleştirmeye. Temayı seçtikten sonra ise blog açmak için gerekli olanlar için eklentiler geliyor. WordPress arayüzünde Eklentiler > Yeni Eklenti Ekle tıklayarak bu kısımdan iletişim form eklentisi, güvenlik eklentisi, sayfa oluşturucular seçebilirsiniz. Yani eklenti konusu da nasıl bir site istediğinize göre seçiminize kalmış.

Blog nasıl kurulur sonraki adımda artık blog için yazı yazmak var. Bunun için yazılar > yeni yazı ekle şeklinde tıklayıp ilk yazınızı yayınlamak için yazmaya başlayabilirsiniz. Yazı yazma kısmında yazınıza bir başlık eklersiniz, metin kısmına ana metni yani yazı kısmını yazar en son ise etiketlerinizi de girersiniz. Etiketler yazınız için önemlidir. Etiketler, yazımızın okuyucular tarafından bulunmasını sağlarken, seo açısından da faydalıdır ama fazla eklenmemek şartıyla. Bizim önerimiz 5-10 arasında etiket girilmesidir.

Yine yazı için faydalı olan bir diğer konu resim veya video eklemektir. Fotoğraf eklemek için Ortam > ortam ekle kısmından yeni fotoğrafları sisteminize yükleyebilir burada tutabilir ve istediğiniz yazı ve sayfada kullanabilirsiniz. Yazı panelinin metin kısmında ‘’ortam ekle’’ kısmından seçtiğiniz fotoğrafı yükleyebilirsiniz.

Yazı içeriği için ise genel tavsiyem bilginiz olan konularda yazmanızdır. Yazmaya başlamadan önce bir taslak çıkartmak ve adım adım ilerlemek okuyucularınızın yazıda kaybolmasını önleyecek ve akıcı olmasını sağlayacaktır. Yazının başlığı konuyla alakalı ve özet bir ana cümle olmalı. Yani yazınız o cümle etrafında yazılacak en özeti.

İşte en temel hatlarıyla Ücretsiz Blog Nasıl Açılır yazımız. Blog açmak aslında kaliteli içerik paylaşmaktan daha basit bir adımdır. Kararlı olursanız harika bir blog ortaya çıkacaktır.

Blog yazmak isteyenler için umarız faydalı bir blog nasıl kurulur paylaşımı olmuştur.

Keyifli okumalar dileriz!