Blog Açarken Blogger mı WordPress mi?

228

Wordpress Mi Blogger Mı

Blog Açarken Blogger mı WordPress mi ?

Blog Açarken Blogger mı WordPress mi ? Sorusu ilk blog açarken birçok kişinin aklından geçen ilk şey oluyor. Bazen ilk karşılaştığımız platform hangisiyse onunla başlıyoruz bazense çoğumuz için bir soru işareti olarak araştırılıyor. Blogger yani Blogspot platformunun da WordPress platformunun da kendine has özellikleri var ve birçok parametreye göre değişiyor hangisini seçeceğiniz. Kesinlikle ikisinin de çok fazla sayıda kullanıcısı var, ikisinin de avantajlı özellikleri var.

İşte artı ve eksileriyle WordPress mi Blogger mı karşılaştırması;

Ücret

Blogger için herhangi bir domain ve host yani sitenizi barındırma alan ücreti ödemenize gerek kalmıyor. Google tarafından alan adı ve hosting sağlanıyor. WordPress için alan adı ve hosting barındırma ücreti ödemeniz gerekir.

WordPresste blog yazmaya başlarken en başında bu ücretleri vermeniz ve sitenize bu şekilde başlamanız gerekir. Ve tabi ki bunun en büyük artısı wordpresste kontrolün sizde olmasıdır.

Tabi blog ilerledikçe, istekleriniz doğrultusunda ücretli tema ve eklentileri de düşünmekte fayda vardır. Ama büyük ölçüde çoğu ücretsiz eklentiyle bloğunuzu iyi bir platforma dönüştürebilirsiniz.

Esneklik

Esneklik yani değiştirebilirlik özgürlüğü açısından WordPress bir adım önde. WordPress arayüzü daha profesyonel olması, ücretli-ücretsiz tema seçeneklerinin fazla olması, yine aynı şekilde ücretli-ücretsiz eklentilerin fazla olması ile yazarlara daha özgür bir alan sağlıyor. Binlerce eklenti ve tema ile kendi sitenizi büyük oranda özgün hale getirebiliyorsunuz. Bu tema ve eklentiler dünyada dahi çoğu kişi tarafından deneyimlendiği ve kullanıldığı için karşılaştığınız sorunlarla ilgili yazılar okuyabiliyorsunuz, yardım alabiliyorsunuz.

Blogger mı daha iyi wordpress mi diye baktığımızda; hosting ve alan adının kontrolünüzde olmasıyla birlikte wordpress ile yapabilecekleriniz sınırsızdır. Dilediğiniz gibi değiştirebilir, istediğiniz hale getirebilirsiniz.

Bu açıdan bakıldığında blogger esneklik açısından daha kısıtlı fakat aksine blogger blogu kullanım açısından nispeten daha kolay bulunuyor.

 

Blogger Mı WordPress Mi - Blog Açarken Blogger Mı WordPress Mi? - Blogger Mı Daha İyi WordPress Mi – WordPress Vs Blogger – WordPress Blogger Farkı - Blogger and WordPress Which is Better - Blogger and WordPress Comparison – Blogspot Mu WordPress Mi
Blogger mı WordPress mi

Amaç

Blogger mı daha iyi wordpress mi diye düşünüldüğünde, blogger geniş kitleye hitap ediyor ve bloggerlar kendi içerisinde bir topluluk oluşturabiliyor. Öte yandan wordpress kullanıcılarının da oluşturduğu forum ve topluluklar var. Özellikle blog işine yeni başladıysanız ilk amacınız profesyonellik değil de yazarak deneyim elde etmekse eğer blogger sizin için daha uygun olur. Yazarken bir sürü deneyim elde edip kendinizi geliştirebilirsiniz. Başka bir işiniz varsa blogger yazarlığını hobi olarak yapabilirsiniz.

WordPress ise daha detaylı bir platform. Araştırdıktan ve öğrendikten sonra blog yanında e-ticaret veya resmi bir site bile yapmak dahi mümkün WordPress ile. Yani amacınız blog işinden para kazanmak ise wordpress işinize daha çok yarayacaktır. Ama bu demek değil ki blogger ile para kazanılamaz.

Yani ileriye dönük bir iş yapmak isteyenler için tavsiyemiz wordpress ama kendimi geliştirmek istiyorum, detay istemiyorum diyenler için blogger daha iyi bir seçenek.

Diğer detaylar

Blogger Google alt tabanı bir sistem olduğu için, böylesine güçlü bir firmanın arkanızda olması ile websiteniz sorunsuz ve devamlı yayında kalabilir. Bu ciddi bir artıdır. WordPress için ise hosting sağlayıcı firmanızda çıkacak sorunlar bazen sitenizde anlık durmalar, sunucu hataları, ki bunu çoğu kişi deneyimlemiştir, hız kayıpları olarak sonuçlanabiliyor. Yani hosting firmanızı çok iyi seçmeniz gerekir. Ayrıca bu konuda bilgilenmeniz ve önlemler almanız da önemlidir. Çok büyük bir sıkıntı olmasa da, bloggerda hosting ve alan adı ile uğraşmayacağınız için bu türde sorunlar olmaz.

Öte yandan bloggerda sitenizin yedeğini almak, backup yapmak gibi bir derdiniz yoktur, bu konuda güvenliğini kendisi sağlamaktadır. WordPress kullanıcısıysanız, özellikle sitenizde yaptığınız büyük değişiklikler, geri kalanında ciddi hatalara sebebiyet verebilir. Düzenli hatta aktif güncelleme yapılıyorsa günlük yedekleme öneririz.

Google güvenlik açısından harika bir sistemdir. WordPress ise eklentilerle ve bazı kodlamalarla güvenli hale getirilebiliyor.

Son olarak blogger sitenizi bir host üzerine taşımak istediğinizde bazı verilerinizi ve seo sıralamanızı kaybetme riskiniz vardır.

Görüldüğü üzere Blog Açarken Blogger mı WordPress mi ? Diye düşünüldüğünde seçim tamamen sizin ne amacıyla ve hangi yollarla blog yapmak istediğinize göre değişiyor.

 

Umarız wordpress blogger farkı faydalı bir yazı olmuştur, keyifli okumalar!

Diğer yazılarımızı buradan okuyablirsiniz.