Beyaz Sirke Nedir ve Beyaz Sirke Ne İşe Yarar?

172

Beyaz Sirke Nedir ve Beyaz Sirke Ne İşe Yarar?

Beyaz Sirke Nedir ve Ne İşe Yarar? Beyaz sirke son zamanlarda gerek temizlikte gerekse yemeklerde kullanımında adını sıklıkla duyduğumuz bir sirke çeşidi. Çok yönlü beyaz sirke, temizlik, bahçe işleri ve yemek pişirme gibi birçok kullanım alanı sunar. Hatta tıbbi uygulamaları da vardır.

Beyaz Sirke Nedir?

Standart beyaz sirke, genellikle % 4-7 asetik asit ve % 93-96 su içerir. Genel olarak beyaz sirke, şeker pancarı, patates , pekmez veya süt peynir altı suyu gibi yiyeceklerin fermantasyonundan üretilmiştir . Genellikle, belirli bir bölgede hangi gıda maddesinin en kolay bulunabiliyorsa, yapımı ona bağlıdır. Beyaz sirke yapılırken, tahıldan fermantasyonundan yapılmaktadır. Bu tür, doğal olarak pek çok besin içermez, bu nedenle bakteriyel fermantasyon sürecini başlatmak için maya veya fosfatlar gibi diğer bileşenler eklenebilir.

Beyaz Sirke Ne İşe Yarar?

Beyaz sirke, yemek pişirme, temizlik, gıda saklama ve tıbbi ve laboratuvar amaçlarıyla kullanılabilir. Ancak beyaz sirke diğer sirke çeşitlerinden daha kuvvetli olduğu için temizlik ve dezenfeksiyon için daha uygundur. Öte yandan beyaz sirke, yemek pişirmek, tatlandırmak, yiyecekleri korumak ve doğal bir ev ilacı olarak daha iyidir.

Beyaz Sirke Neyden Yapılır?

Beyaz sirke neden yapılır sorusunun cevabı ise genellikle şeker kamışından üretilir. Şeker kamışı ekstraktının asit fermantasyonundan geçmesine izin verilerek yapılır. İşlem sırasında sıvı oksitlenerek içindeki kimyasalların değişmesine ve daha asidik hale gelmesine neden olur.

Beyaz Sirke Nerelerde Kullanılır?

Beyaz sirke daha yüksek oranda asidik içerik içerdiğinden, ev temizlik maddesi olarak daha idealdir. Kumaş, metal, cam, kürk, fayans ve diğerleri gibi çok çeşitli malzemelerde kir ve kötü kokuyu gidermek için çevre dostu bir çözüm sunar. Evcil hayvanlar için idrar temizleyici ve doğal bir herbisit veya yabani ot öldürücü olarak da kullanılabilir. Beyaz sirke amonyak içermez; Güçlü ve zararlı bir koku bırakmadan derinlemesine temizler. Gelelim Beyaz Sirke Faydalarına ve kullanım alanlarına:

1. Beyaz Sirkenin Mutfak ve Banyoda Kullanımı

Beyaz sirke antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan, sayısız yüzey ve cihaz için yararlı bir dezenfektan ve temizleyicidir. Ev temizliklerinde önerilen oran %50 – %50 orandır. Yarı yarıya su ve sirke olarak temizlik yapılabilir.

  • Tezgah üstü
  • Duşlar ve küvetler
  • Tuvaletler
  • Yemekler
  • Pencereler ve aynalar
  • Çamaşır (leke çıkarma olarak)

2. Beyaz Sirke Çamaşır Makinesinde Nasıl Kullanılır?

Beyaz sirke çamaşır makinesinde yumuşatıcı yerine kullanılabilir. Böylece kıyafetleriniz gereksiz kimyasallarla çalıştırılmamış olur. Doğal yönden yumuşamış olur.

3. Beyaz Sirke Bulaşık Makinesi Temizliği

Beyaz sirke ile bulaşık makinesi temizliği yapılması için; üst rafa iki bardak sirke ile doldurulmuş büyük bir cam ölçü kabının yerleştirebilir ve ardından makinenin her zamanki gibi çalıştırılmasını tavsiye ediliyor.

4. Beyaz Sirke ile Mikrodalgayı Temizleyin

Beyaz sirke ile mikrodalgadaki kokulardan kurtulmak için mikrodalgada güvenli bir kapta ¼ bardak saf beyaz sirke ve 1 bardak suyu karıştırın. Karışım kaynayana ve pencerede buhar oluşana kadar yüksek mikrodalga fırını çalıştırın. Hafifçe soğumaya bırakın, ardından tüm yiyecek artıklarını silin.

5. Beyaz Sirke İle Lavabo Temizliği

Lavabo giderlerin temiz tutmak için haftada bir kez 1 bardak saf beyaz sirke boşaltın. 30 dakika beklettikten sonra soğuk suyla durulayın.

6. Mutfakta Yemeklerde Beyaz Sirke Kullanımı

1. Yumurta Haşlama: Kaynayan suya çok az olarak ekleyin. Yumurta beyazlarının sertleşmesine yardımcı olur ve size daha homojen bir haşlanmış yumurta verir.

2. Turşu: Beyaz sirke nötr tadı ve rengi ile turşunun rengini etkilemez veya kullandığınız baharatların etkisini azaltmaz.

3. Pişirme: Kabartma tozu ile reaksiyona girmesi için keklere, küçük keklere veya kurabiyelere bir veya iki çay kaşığı ekleyin. Bu, özellikle yumurtasız tatlılarda harika sonuç verebilir.

4. Pilav Pişirme: Pirinç pişirme suyunuza bir çay kaşığı sirke ekleyin. Bu size daha az nişastalı, daha kabarık taneler verecektir.

5. Soslar: Tatlılığı dengelemek veya daha fazla tuz eklemeden tuzluluğu artırmak için diğer sirke gibi kullanın.

Beyaz Sirke İçilir mi?

Beyaz sirke içilmesi doğrudan tüketilmesi tavsiye edilmez. Diğer sirkelere göre daha sert ve asidik olması sebebiyle zararlı olabilir. Bu nedenle elma sirkesi veya üzüm sirkesi tavsiye edilebilir.

Beyaz Sirke Zararları
  • Sirke gibi asitli yiyeceklerin aşırı tüketimi diş minesinin bozulmasına katkıda bulunabilir. Bazı araştırmalar, beyaz sirkenin dişlerinize diğer sirke türlerinden daha fazla zarar verebileceğini göstermektedir.
  • Diyetinizde veya takviye rejiminizde büyük değişiklikler yapmadan önce daima doktorunuza danışınız.
  • Çok fazla sirke tüketimi, hali hazırda mide rahatsızlıkları olanlar için zararlı olabilir.

DİĞER YAZIMIZ: Ev Tozu Akarı Alerjisi Nedir?

Beyaz Sirke Nedir ve Beyaz Sirke Ne İşe Yarar - Beyaz Sirke Nedir? - Beyaz Sirke Ne İşe Yarar
Beyaz Sirke Nedir ve Beyaz Sirke Ne İşe Yarar – Beyaz Sirke Nedir? – Beyaz Sirke Ne İşe Yarar