Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler Nelerdir?

166

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler Nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler Nelerdir ve Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Takviyeler nelerdir blog yazımızda detaylıca inceleyeceğiz.

Soğukların uzaması, havaların ısınmaması, salgın hastalıkların, griplerin fazlaca artmasıyla beraber, bağışıklık sistemini güçlendirmek konusu fazlaca önem kazandı. Bağışıklık sistemi vücudu bakteri ve virüslere karşı koruyan, onları tanıyıp buna göre yok eden sistemin tümüdür. Bağışıklık sistemini vitaminler ve takviyelerle güçlendirmek mümkün! İşte detaylar;

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitamin Takviyeleri

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler düzenli alındığında kişiyi hastalıklara karşı korumak için vücut savunma sistemini destekler.

Bağışıklık İçin D Vitamini

D vitamini etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış bir bağışıklık sistemi destekleyici vitamindir. Soğuk algınlığı ve gribe yakalanma riskinizi azaltır. 11000 kişi üzerinde yapılan çalışmaların %75’i, D vitamini düzenli alan akut solunum yolu hastalığı geçiren kişilere koruyucu etkisi olduğunu göstermiştir.

D vitamini bunu nasıl sağlıyor? vücut bakteri ve virüsleri öldürmek için ürettiği antimikrobiyal proteinleri üretebilmek için D vitaminine ihtiyaç duyar. Bu proteinler daha çok solunum yollarında aktiftir ve vucüt kendini savunabilmek için bu proteine ihtiyaç duyar. Bağışıklık sistemlerimiz, bakterileri ve virüsleri hedefleyen moda antimikrobiyal silahlara D vitamini kullanıyor . Tıpkı C vitamini gibi, solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde özellikle etkilidir.

D vitamini somon gibi yağlı balıklarda ve özellikle süt ve peynirde bulunur. Kışın güneşe daha az maruz kalındığı için sentezlenmesi azalır, bu nedenle kışın seviyesi daha azdır.

C Vitamini ve Bağışıklık

C vitamini en çok bağışıklık güçlendiren vitaminlerden biri. C vitamini eksikliği sizi hastalanmaya daha yatkın hale getirebilir. C vitamini açısından zengin gıdalar arasında portakal, greyfurt, mandalina, çilek, biber, ıspanak, lahana ve brokoli bulunur. Günlük C vitamini alımı, sağlığınız için gereklidir çünkü vücudunuz onu üretmez veya depolamaz.

Ayrıca, C vitamini temel biyomolekülleri toksinler ve kirleticiler tarafından oluşturulan oksidanların neden olduğu hasarlardan korur.

E vitamini Bağışıklığı Destekliyor

E vitamini genel olarak yağlı tohumlarda bulunur. Ceviz, badem ve fıstık tüketebilirsiniz. E vitamini olan besinler vücudun antioksidanlarını arttırır, bakteri ve virüslerle savaşmasına destek olur.

B6 Vitamini

Bağışıklık sisteminde meydana gelen çoklu biyokimyasal reaksiyonlar için katalizör olarak bilinen B6 vitamini, en temel diyet bağışıklık güçlendiricilerden biridir. B6 her şey çok önem taşır ve T lenfositleri ve nötrofiller gibi bağışıklık belirtilerini geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca zararlı bakteri ve virüslerle mücadele etmek için antikorlar üretir. B6 vitamini yönünden zengin besinler arasında tavuk, yağlı balık, organ eti, kepekli tahıllar ve yapraklı yeşil sebzeler bulunur.

Ketojenik Diyet Listesi Örneği

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Mineral Takviyeleri

Vitaminler bağışıklık sistemini güçlendiren tek besin değildir; mineraller de yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Neler Güçlendirir?

Yeterli Uyku
Kaliteli Beslenme
Genel Hijyenik Kurallara Uymak
Düzenli spor ve egzersiz

Kaynak:  https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-boost-your-immune-system