Aromaterapi Nedir ve Ne İşe Yarar

235

Aromaterapi Nedir - Aromaterapi - Aromaterapi Nedir - Aromaterapi Ne İşe Yarar - Aromaterapinin Faydaları -Aromaterapi Nasıl Uygulanır – Aromaterapi Yağlar – Aromaterapi Nasıl Uygulanır - Aromaterapi Nedir ve Ne İşe Yarar
Aromaterapi Nedir

Aromaterapi Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Aromaterapi Nedir ve Ne İşe Yarar, İşte cevabı!

Aromaterapi çok eskilerden beri süregelen, son 10 yıldır popüler hale gelen tamamlayıcı tedavidir.

Aromaterapi denilince akla ilk gelen güzel kokan bir şeydir. Türkçe karşılığı koku tedavisi’ dir. Koku, insanı etkileyen, dinlendiren ve etkisi altına alan bir duyudur. Aromaterapide kullanılan yağlar; kokusunu verebilen (aromatik) bitkilerin çiçek, yaprak, çekirdek, tohum ve meyvelerinin, öz yağının çıkması için damıtılır. Bu yağlar her alanda ve dünyanın her yerinde kullanılır. Uçucu yağ olarak da adlandırılır.

Dünyanın her yerinde aromaterapide, vücut ve ruh bir bütün olarak değerlendirilip tedavi edilir.

Aromaterapi Ne İşe Yarar?

Aromaterapi yağları hem fiziksel hem de duygusal sağlık alanında kullanılır. Kokulu bitkilerin bu amaçlarla kullanılması tarihin eski zamanlarından gelir. Eski zamanlarda, hastalıklar, yaralar ise bu aromaterapi yağlarının gücüyle iyileşiyordu. Günümüzden bugüne ise çok çeşitli alanlarda artık kullanılıyor ve fayda görülüyor.

Aromaterapi Nasıl Uygulanır ?

Aromaterapi yağları masajda, solunma yoluyla, mekanlarda, banyo ürünlerinde veya banyo suyuna ilave edilerek ve kozmetikte kullanılıyor.

Aromaterapi yağlarının işlevleri çeşitlerine göre değişir. Yağ çeşitlerine göre; antimikrobiyal, sakinleştirici, hazmı kolaylaştıran, kas-eklem ağrılarında, uyku sorunları, solunum yolu rahatsızlıklarında, stres, cilt bakımında ve masaj terapilerinde kullanılır. Vücudu bu açılardan dengeler.

Artık günümüzde, profesyonel hayatta bile kullanılıyor. Bazı ülkelerde, İş hayatında çalışanların daha dikkatli olmasını sağlamak için uyarıcı limon yağı kokusu kullanılıyor.

Antik Mısır’da ve Roma’da kullanılmaya başlayan bu yağlar, koku duyusu sayesinde birçok psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılıyor. Kısacası, eski çağlardan beri kullanılan, fiziki ve ruhsal dengeyi sağlayan bütüncül bir yaklaşımdır.

Uyarılar

Başka bir yazımızda daha hangi öz yağ hangi rahatsızlığa iyi gelir bundan bahsetmiş olacağız. Herşeyde olduğu gibi aromaterapi yağlarının da fazlası zararlıdır. En iyisi aromaterapi uzmanına danışarak kullanmaktır. Bu öz yağları yoğun ürünler olduğu için hamile olanlar, sara hastaları, tansiyon hastaları, alerjisi olanlar için dikkatli kullanılmalıdır. Aromaterapi yağları genelde direkt kullanılmaz, belli oranlarda (bu orana uygun kullanılmalı) seyreltilmeli yani başka bir sabit yağ ile karıştırılmalı ya da sulandırılmalı.

Kısacası bu aromaterapi yağlarıyla zinde, sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Yine de herhangi bir sağlık sorununda öncelikle bir uzmana görünmenizdir.

Aromaterapi Nedir ve Ne İşe Yarar yazımızı okurken keyifli okumalar dileriz!

 

Diğer sağlık yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.