Akıllı Telefon Kullanımını Azaltmak İçin 9 Öneri

248

 

Akıllı Telefon Kullanımını Azaltmak İçin 9 Öneri

 

Akıllı Telefon Kullanımını Azaltmak İçin 9 Öneri işte Telefon bağımlılığından kurtulmak için bu önerileri dinlemelisiniz! Günümüzde telefonların ve akıllı cihazların hayatımızda önemli derecede yer edinmesinden sonra, artık durdurulamaz şekilde bu defa da cihazların bağımlısı olduk.

 

Yolda yürürken, çalışırken ve hatta uyurken bile yanı başımızda olan telefon kullanımını azaltmak için belli yöntemler var ve işe yaradığı da kanıtlanmış!

 

Akıllı Telefon Kullanımını Azaltmak İçin 9 Öneri - Telefon Bağımlılığından Kurtulmak İçin - Telefon Bağımlılığı Nasıl Geçer

 

Durdurmazsak, internetin elimizde sunabileceği tüm bilgilere erişebiliriz, dünyanın dört bir yanındaki insanlara kolayca ulaşabiliriz ve artık her şey için bir uygulama da var.

 

Ancak insanlar akıllı telefonlara inanılmaz derecede bağlı ve bağımlı hale geldiler. Instagram veya Twitter’da akılsızca dolaşmakla saatler harcamak, artık daha endişeli bir hale getirdi bizleri ve diğerleriyle kendimizi kıyaslama gibi sorunlar ortaya çıkarttı. Araştırmalar, akıllı telefon kullanımının beyin kimyasımızı zihinsel sağlığımıza ciddi şekilde zarar verecek şekilde değiştirebileceğini, üretkenliği azalttığını, başkalarıyla bağlantı kurmayı engelleyebileceğini göstermiştir.

 

Söylemeye gerek yok, telefon kullanımınızı azaltmayı düşünmeniz için birçok neden var. İşte telefon bağımlılığından kurtulmak için yollar.

 

2019 Sosyal Medya Güncel Boyutlar Nelerdir?

 

Telefon Bağımlılığı Nasıl Engellenir?

 

1. Telefonda Ne Kadar Süre Geçirdiğinizi Kayıt Edin

 

İPhone’un “Ekran Saati” özelliği, kullanıcılara şu anda farklı işlevler için ne kadar zaman harcadıklarını gösterir, böylece tahminler yerine gerçek kullanıma dayalı değişiklikler yapabilir.

 

Araştırmalar, insanların her gün akıllı telefonlarına ortalama en az üç saat harcadığını öne sürüyor. 

 

İPhone’unuz varsa, “Ayarlar” altındaki “Ekran Saati” ne gidebilir ve telefonunuzu aramalar, metinler, e-postalar, sosyal medya, müzik, filmler vb. İçin ne kadar süre kullandığınızı görebilirsiniz. zamanınızı alan belirli kategoriler ve uygulamalar, haftada bildirimleriniz, alma sayısı ve telefonunuzu kontrol ederken ilk kullandığınız işlevler. Diğer akıllı telefonlar, Android’in Dijital araçları da benzer özelliklere sahiptir.

 

 

2. Telefonunuzun Parlaklığını Azaltın

Telefon kullanımınızı azaltmak için önlem alma nedenimizin en önemlisi; akıllı telefonlarla ilgili çoğu şey sizi içine çekmek ve meşgul tutmak için olmasıdır.

Ekranınızın rengini kısarsanız, telefonun ilgi çekiciliği azalacaktır. Böylece çok da göz önünde olmayacak ve ekrana bakma isteğiniz de azalacaktır.

 

 

3. Uygulamalarınızı Yeniden Düzenleyin

Telefonda geçirdiğimiz süre nasıl azaltılır sorusunun cevabı uygulamaları düzenleyip azaltmaktır.

Dikkat dağıtıcı uygulamaları kaldırabilirsiniz ve sadece gerçekten işe yarayan uygulamaları telefonunuzda tutabilirsiniz. Çünkü bu şekilde fark etmeden gözden kaçırırsınız!

 

 

4. Telefonda Titreşimleri Kullanmayın

Titreşim modu telefon kullanım sürenizi arttırır. Sürekli titreyen bir telefon sizi tetikte tutar ve gözünüz hep telefonda olur.

Akıllı telefon kullanıcıları, titreşimlere neden olacak belirli tür uyarıları seçerek ve diğer her şeyi sessizlik içinde tutarak telefonlarını kontrol etme isteklerini en aza indirebilirler.

 

 

5. Telefonunuzu Görüşünüz Dışında Tutun

Araştırmalar, telefonunuzun önünüzde bulunmasının da kullanımı arttırdığını söylüyor. Eğer gerçekten önemli bir işiniz varsa telefonunuzu çantanıza sessize alın ve kişi ya da işle geçirdiğiniz süre boyunca kontrol etmeyin.

 

6. Alarmlı Saat Satın Alın

Telefonunuzu yatak odasında tutmak, özellikle akşamları kontrol etme dürtüsünü artırır; bu nedenle, alarm olarak kullanmayı bırakmak en iyisi olabilir.

 

 

7. Uyumadan 1 Saat Önce Telefon Kullanımını Bırakın

Ekranınızı yatmadan bir ila iki saat önce kullanmayın.

Çalışmalar, yatmadan önce bir cihazın kullanılmasının daha geç yatma sürelerine yol açtığını, sirkadiyen ritmi bozduğunu, sabah uykululuğunu arttırdığını ve uykuyu teşvik eden hormon melatonini baskıladığını göstermektedir.

Telefonunuzu gece yatak odanızın dışında şarj etmenizi ve bunun yerine başucu masanıza bir dijital çalar saat yerleştirmenizi tavsiye ediyor.

 

8. Telefonsuz Belirli Zaman Geçerin

Akıllı telefonunuzda daha az zaman harcamak için çalışırken, gün veya hafta boyunca telefon kullanmadan belirli zamanlar belirlemek yararlı olabilir. Örneğin, telefonsuz bir yürüyüş için 30 dakika bir zaman seçerek başlayabilirsiniz.

Her 60-90 dakikada bir teknoloji kullanımında 10-15 dakika ara verin.

 

 

9. Telefon Dışı Diğer Faaliyetlere ve Hobilere Odaklanın

İnsanlar, yapacak bir şeyleri olmadığında, telefonlarıyla daha fazla zaman geçiriyor. Telefonunuzda gezinmek yerine, dışarıda vakit geçirmeyi deneyin, yeni bir kitaba dalın, desteklediğiniz bir neden için gönüllü olun, arkadaşlarınız ve ailenizle konuşun ya da bir spor veya müzik aleti çalmak gibi yeni bir hobi geliştirin.