3. Nesil Kahve Nedir? 3. Nesil Kahveler Nelerdir?

197

3. Nesil Kahve Nedir? 3. Nesil Kahveler Nelerdir?

3. Nesil Kahve Nedir? 3. Nesil Kahveler Nelerdir? Yazımızdan merhaba! Kahve artık günümüzde bir içecek türü olmaktan çıkıp, hayatımızın içinden lifestyle bir içerik olma halini aldı.

Kahve içerek daha adapte, daha güçlü ya da daha bilgili olabiliyoruz. Kahve kültürü diye bir gerçek var! Kahve çekirdeğine kadar ilgileniyoruz ve ona göre gurme bile oluyoruz. Örneğin, bazı kahve çekirdekleri daha meyvemsi notalara sahipken bazıları ise daha kakaoya yakın bir aromaya sahip olabiliyor.

Kahve gurmeliği konusunda gerçekten bilgi sahibi olanların dışında, az çok bilgisi olan da birçok kişi var. Biz de bugün kahve üzerine konuşmak istedik. Son zamanlarda adını çok sık duyduğumuz 3. Nesil Kahve Nedir? 3. Nesil Kahveler Nelerdir? Artık böyle bir kelime öbeği var ”3. Nesil Kahvecilik” Diğer adı ile 3. Dalga kahvecilik!

3. Nesil Kahve Nedir? 3. Nesil Kahveler Nelerdir? - 3. Dalga Kahveciler - 3. Dalga Kahve

3. Dalga Kahve Nedir?

3. Dalga kahveyi anlamak için öncelikle 1. dalga nedir ve 2. dalga kahve nedir bunu anlamak gerek. 1. dalga kahve marketlerde satılan, bildiğimiz suda kolayca çözünen kahve türleri. Fakat bu suda çözünen kahveler, kahve çekirdeği özelliğini en çok kaybetmiş olan kahve türüdür aynı zamanda.

2. dalga kahve nedir sorusunun cevabı ise en çok gördüğümüz kahve zincirlerinin içmek üzere sunduğu kahveleridir. Bu kahve türüyle kahve gurmeliğimiz de arttı. Kahve çekirdeğinden daha fazla keyif almaya başladık.

2. dalga kahvecilik kahve çekirdeğini önce öğütme ve sonra filtreleme gibi işlemlere tabii. Genelde espressp bazlı kahve satışı yapan bu kahvecilerin son kahve ürünleri ise, Cappucino, latte, espresso, flat white, mocha gibi bilinen kahveler. Bu kahveler güzel, bulunması kolay ve daha aromatik.

3. dalga kahveler ise artık kahve gurmeliği gibi düşünebiliriz. Yani 3. Nesil kahvelerde, tadım bile yapılıyor ve kahvenin tadını etkileyen tüm faktörler düşünülüyor, buna göre satılıyor.

  • 3. nesil kahve çekirdeğinin geldiği ülke (menşei)
  •  kahvenin yetiştiği toprağın kahvenin tadına etkileri
  • nasıl kavrulduğu ve hangi tekniklerin kullanıldığı
  • çiftçiler
  • hasat zamanı, kavrulma şekli
    İşte artık bunları düşünerek kahve içmek istiyorsanız doğru yerdesiniz; 3. nesil kahveciler!

3. Nesil Kahveler Nelerdir?

Normalde aromatik kahvede 2 çeşit kahve çekirdek türü kullanılıyor. Arabica kahve çekirdekleri ve Robusta kahve çekirdekleri. Arabica kahve çekirdekleri içimi daha yumuşak ve tadı daha hafif olan kahve çekirdek türü. Bu sebepten genelde çoğu kahveci Arabica kahve kullanır. İsteğe göre Robusta da kullanabilir.

3. Dalga kahveler de yine karşımıza espresso çıkıyor. Espressonun burada farkı ise, demlenmeden hemen önce öğütülmesi.

Öğütüldükten sonra hava alan kahvede aroma kayıpları olabiliyor. 3. Nesil kahveciler kavrulmuş kahveyi daha öğütüp hemen demleme aşamasına geçirdiğinden kahve taze kalıyor. Aromatik tatlar kaybolmuyor.

https://hobifikir.info/diyet/diyet-tatli-tarifleri/

3. Nesil Kahve Makinaları
Chemex

Chemex 3. dalga kahveci terimi! Bu bir kahve demleme yöntemi. Yumuşak bir kahve deneyimi sunuyor. Bu kahvede kahvenin üzerine yavaşça dairesel hareketlerle su gezdirilip, kahvenin demlemesi sağlanıyor.

Moka Pot

Moka Pot bir İtalyan kahve demleme yöntemi ve ekipmanı. Chemexe göre daha yoğun ve baskın bir tat sağlıyor kahvede.

3. Nesil Kahveci Olmazsa Olmaz Aeropress

İşte Aeropress 3.dalga kahve yapmak isteyenler için en iyi ekipman. Hızlı, lezzetli ve aroma kaybı yok. Basınç yöntemiyle kahvemizi pratik olarak hazırlıyoruz.

Hangi Ülkenin Kahvesi Nasıl?

Afrika Kahveleri : Çiçeksi ve meyvemsi. En bilineni ise Kenya ve Etiyopya.

Orta – GüneyAmerika Kahveleri: Çikolata ve Fındık gövdeli. En popülerleri Meksika, Kolombiya, Brezilya

Asya Kahveleri: Baharat ve çikolata tatlarına daha yakın.

3. Nesil Kahve İngilizcesi

3. Nesil Kahve İngilizcesi 3rd Generation Coffee ‘dir.